FRISSÍTVE - Eszkalálódhat az orosz-ukrán háború - Ciucă „egyoldalúnak” nevezte Biden döntését - Moszkva is reagált
Nicolae Ciucă „egyoldalúnak” nevezte az amerikai elnök azon döntését, hogy megengedte Ukrajnának amerikai fegyverek bevetését orosz célpontok ellen. Joe Biden megbízta csapatát, tegyék lehetővé, hogy Ukrajna amerikai fegyvereket használhasson ellentámadásra Harkiv térségében. Berlin is követte Washington példáját. FRISSÍTÉS: Az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese, Dmitrij Medvegyev közölte: „ez nem katonai segítségnyújtás, hanem részvétel az ellenünk folyó háborúban”.
A szenátus és a Nemzeti Liberális Párt elnökét arról kérdezték, hogyan kommentálja, hogy az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden megengedte Ukrajnának amerikai fegyverek bevetését bizonyos orosz célpontok ellen. „Nem tudok egy ilyen döntést kommentálni. Ez egy egyoldalú döntés. Nem is tudunk túl sok részletet erről, így ezt nem tudom ennél bővebben kommentálni” - idézte az Agerpres a politikust.
Az AFP egy amerikai illetékesre hivatkozva azt írta, Biden megbízta csapatát, tegyék lehetővé, hogy Ukrajna amerikai fegyvereket használhasson ellentámadásra Harkiv térségében, „amikor az orosz erők megtámadják vagy támadásra készülnek ellenük”. A név nélkül nyilatkozó amerikai illetékes megerősítette ugyanakkor, hogy az Egyesült Államok továbbra sem egyezik bele abba, hogy az ukránok Oroszország belsőbb területeit célozzák amerikai fegyverrendszerekkel. Biden mindeddig határozottan visszautasította annak lehetőségét, hogy megengedje Ukrajnának amerikai fegyverek bevetését Oroszország területén végrehajtott támadásokhoz.
Pénteken a német kormány is bejelentette döntését: engedélyezik Ukrajnának, hogy a Németország által átadott fegyverekkel csapást mérjen orosz területekre, de kizárólag a Harkiv megyével határos régió ellen. A portfolio.hu által idézett Steffen Hebestreit német kormányszóvivő közölte: az elmúlt hetekben Oroszország különösen Harkiv környékén közvetlenül a határ menti orosz területekről készített elő, koordinált és hajtott végre csapásokat. „A német kormány ezért meg van győződve arról, hogy Ukrajnának a nemzetközi jog értelmében joga van megvédeni magát ezekkel a csapásokkal szemben. Az e célra szállított fegyvereket nemzetközi jogi kötelezettségeinek megfelelően felhasználhatja; az általunk szállított fegyvereket szintén felhasználhatja e célra” – mondta a kormányszóvivő.
Egyes NATO-tagállamok és amerikai törvényhozók egy ideje már szorgalmazzák, hogy az Egyesült Államok lazítson az amerikai fegyvereknek a háborúban való bevetésére eredetileg kiszabott korlátozásain, és tegye lehetővé, hogy Kijev oroszországi célpontokra is csapást mérhessen - emlékeztet beszámolójában az MTI. Az orosz légtérben repülő orosz vadászgépeket Ukrajna jelenleg nem támadhatja, holott azokról siklóbombákkal mérnek csapásokat az ukrán védelmi vonalakra és Harkiv városra, ahol ezek a műveletek számos civil áldozattal is járnak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden Taskentben újságírók előtt azt mondta, a NATO-országok képviselőinek „tudatában kellene lenni annak, hogy mivel játszanak", amikor arról beszélnek, hogy engedélyezni szándékozzák Ukrajnának, hogy nyugati fegyverekkel Oroszország nemzetközileg elismert területére csapásokat mérjen. Figyelmeztetett, hogy abban az esetben, ha az ukrán fegyveres erők nagy hatótávolságú fegyvereket vetnek be, Moszkvának újabb döntést kell hoznia az ütközőövezet ügyében.
Az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese, Dmitrij Medvegyev pénteken közölte: „azoknak a nyugati országoknak, amelyek állítólag jóváhagyták a nagy hatótávolságú fegyvereik használatát orosz területen (függetlenül attól, hogy országunk régi vagy új részeiről beszélünk), világosan meg kell érteniük, hogy az összes katonai felszerelésüket és az ellenünk harcoló szakembereiket megsemmisítik mind Ukrajna, mind pedig akár más országok területén is, ha onnan indítanak csapásokat Oroszország területe ellen".
A Magyar Nemzet által idézett volt orosz elnök szerint Moszkva úgy véli, az Ukrajna által használt összes nagy hatótávolságú fegyvert már ma is közvetlenül ellenőrzi a NATO katonai személyzete. „Ez nem katonai segítségnyújtás, hanem részvétel az ellenünk folyó háborúban. És az ő cselekedeteik akár casus bellivé is válhatnak”– figyelmeztetett Medvegyev. Azt írta, a nukleáris rakétákkal is elszámíthatja magát a Nyugat. Mint fogalmzott, az európai országokban nagy a népsűrűség, de azon országok sem lehetnek nyugodtak, amelyek kívül esnek az orosz nukleáris rakéták hatókörén. „És ez nem megfélemlítés és nem is nukleáris blöff. A jelenlegi katonai konfliktus a Nyugattal a lehető legrosszabb forgatókönyv szerint alakul. Folyamatosan fokozódik az alkalmazandó NATO-fegyverek ereje. Ezért senki sem zárhatja ki, hogy a konfliktus ma már a végső szakaszába lép” – zárta a bejegyzését Medvegyev.
CSAK SAJÁT