Amikor Amerika robbant

Ugye, ismerik azt a széles körben elterjedt és rongyosra használt vádat, miszerint, az, aki most, az ukrajnai háború idején az Egyesült Államokat bírálja, az putyinista, oroszbarát, Nyugat-ellenes, szélsőséges, vagy egyszerűen hülye? Néha van úgy, hogy ezek a jelzők az azokat használókat tennék nevetségessé. Akkor jön az elhallgatás, a képbe nem illő leleplezés, hír, vélemény elbagatellizálása. Seymour Hersh |Fotó: inyheter.no

Itt van Seymour Hersh amerikai oknyomozó újságíró, politikai író. Először 1969-ben szerzett elismerést a vietnami háború alatti My Lai-i mészárlás és annak eltussolásának feltárása miatt, amiért 1970-ben megkapta a nemzetközi tudósításért járó Pulitzer-díjat. Aztán a hetvenes években a The New York Timesnak tudósított a Watergate-botrányról, és feltárta Kambodzsa titkos bombázását. 2004-ben az Abu Ghraib börtönben fogvatartottakkal szembeni rossz amerikai bánásmódról rántotta le a leplet. Szakmai díjakkal, elismerésekkel halmozták el. A szabad világ ünnepelt újságírója.

Hersh ezúttal arról írt, hogyan robbantotta fel az Egyesült Államok az Északi Áramlat gázvezetéket. A Mandiner portál által is idézett cikkben a világhírű újságíró részletesen leírja, hogy az amerikai kormány a CIA-vel karöltve miként tervezte meg a vezetékek felrobbantását, hogyan robbantották fel azokat, valamint hogyan próbálták meg kezelni a robbantás utóhatását. Az Egyesült Államok búvárai a Baltops 2022 nemzetközi hadgyakorlat leple alatt C4-tölteteket helyeztek el a gázvezetékek körül, amiket később felrobbantottak. Az újságíró forrásai szerint a parancsot maga Joe Biden adta ki.

„Biden döntése, hogy szabotálja a csővezetékeket, több mint kilenc hónapig tartó, szigorúan titkos vitát követően született meg. A washingtoni nemzetbiztonsági közösségen belül azt vitatták meg, hogy hogyan lehetne a legjobban elérni ezt a célt. Ez idő alatt a kérdés nem az volt, hogy végrehajtsák-e a küldetést, hanem az, hogy hogyan hajtsák végre anélkül, hogy nyíltan tudná a nemzetközi közösség, hogy ki a felelős érte” – idézte a Mandiner Hersht. A CIA 2022 elején közölte, hogy megtalálta a megfelelő módszert az Északi Áramlat felrobbantására. „Ami ezután következett, az megdöbbentő volt. Február 7-én, kevesebb mint három héttel az Ukrajna elleni elkerülhetetlennek tűnő orosz invázió előtt Biden találkozott a Fehér Ház irodájában Olaf Scholz német kancellárral, aki némi megingás után most már határozottan az amerikai csapat mellett állt. Az ezt követő sajtótájékoztatón Biden dacosan kijelentette: »Ha Oroszország betör... nem lesz többé Északi Áramlat 2. Véget fogunk vetni neki«.” – idézi fel a történteket az amerikai sztárújságíró. A cikket érdemes elolvasni, a Mandineren kívül több magyar, de más nyelvű portálon is megtalálható.

A politikai visszhang? Naná, hogy cáfolat Washingtonból, és természetesen nemzetközi vizsgálat sürgetése Moszkvából. Utóbbi nyilván nem sokat számít, tekintettel arra, hogy Ukrajna lerohanásáért Oroszországot terheli a teljes felelősség. Ennyi. Nem erről szólnak napokig a hírek, nem indul tucatnyi további tényfeltárás a sajtóban ezzel kapcsolatban. A Fehér Ház cáfol, tehát nincs itt semmi látnivaló.

Hersh után egy román újságíró kollégát idézek. Cristi Rogozanu írt az amerikai újságíró cikkéről a Libertateában. Aki picit is ismeri a bukaresti médiát, tudja: Rogozanut vagy a Libertateát távolról sem lehet oroszbarátsággal illetni. „Választhatnak, hogy hisznek vagy sem Hershnek. Egyesek számára csak egy öreg, aki problémázik. Mi az amerikaiakkal vagyunk, ők megvédenek minket, és kész, csak nem akarják, hogy az oroszokkal tartsunk. Én inkább hiszek Hershben, azokban az igazságokban, amelyek megnehezítik az életünket. Ezért meséltem el újra önöknek az ő tényfeltárását. Ha nem figyelünk az ilyen figyelmeztetésekre, katona-propagandisztikus építmény a fejünkre fog omlani,anélkül, hogy előtte legalább tiltakozhatnánk kicsit. Hersh egy adag friss levegőt hoz egy olyan világban, ahol a hadszíntér egyelőre az információs színtér állapotban van. Ha szó nélkül elfogadjuk ezt az állapotot, legalább a megfelelő helyzetismerettel tegyük” – írja Rogozanu. Nincs hozzáfűzni valóm.

 

Kapcsolódók

Kimaradt?