Biden családja és szűkebb tanácsadói köre hallani sem akar a visszalépésről

Joe Biden családja és a szűkebb tanácsadói köre hallani sem akar az újrázni kívánó demokrata elnök visszalépéséről, holott a szellemi és a fizikai hanyatlása mindenki előtt nyilvánvalóvá vált - mondta a Maszolnak Magyarics Tamás Amerika-szakértő. Szerinte Donald Trump kampánystratégiája annak bizonygatására épül, hogy Biden elnöksége a korábbiaknál rosszabb helyzetbe taszította az országot bel- és külpolitikailag egyaránt.

Már jó másfél éve gyakorlatilag az amerikai és a világ közvéleménye előtt zajlik Joe Biden fizikai leépülése. Miért éppen a vita után váltak ilyen hangossá az ezzel kapcsolatos reakciók? - kérdeztük Magyarics Tamástól, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) professzorától. Mint mondta, Biden nagyon rosszul szerepelt a vitám, amit még a saját pártjának tagjai is elismertek. A szellemi és a fizikai hanyatlása mindenki előtt nyilvánvalóvá vált; korábban a demokraták, illetve az őket támogató mádiumok az elnök szellemi és fizikai botlásairól szóló híreket, illetve felvételeket tudatosan összeválogatottnak, összevágottnak minősítették, de ezt követően ez nehéz lesz” - fogalmazott az elemző.

Azon kérdésünkre, hogy még tehetnek valamit a demokraták Biden jelölése ügyében, Magyarics Tamás azt mondta, a Demokrata Párt először az elnökjelölő konvención tudna váltani, illetve, Biden lemondana, a Demokrata Országos Bizottság jelölhetne új elnökjelöltet. Ami az újrázni készülő elnök esetleges visszalépését illeti, a volt nagykövet úgy vélte, elvileg van esély. „Erősödtek a hangok, a The New York Times, a CNN és más, a demokratákhoz közel médiumok is ezt hangoztatták. De a családja és a szűkebb tanácsadói köre hallani sem akar erről” - hangsúlyozta Magyarics. 

Joe Biden hívei körében Fotó: Joe Biden Facebook oldala

Biden esetleges riválisairól is kérdeztük az ELTE professzorát. Sokna Gavin Newsom și Gretchen Whitmer nevét emlegetik. Ha Biden visszalépne, természetesen először Kamala Harris jelenlegi alelnök kerülhetne szóba, akinek az erőssége elsősorban az, hogy színesbőrű és nő; a demokraták identitáspolitikája erősen koncentrált a színesbőrűekre és a nőkre. Ha nem őt jelölnék, feltehetően nagy lenne a kiábrándulás ezekben a csoportokban. Akiknek a neve forog még: Gavin Newsom, Gretchen Whither, Josh Shapiro, J. B. Pritzker: mind fehérek, és csak Whitmer a nő közöttük. Ők most kizárják, hogy Biden helyébe lépnének; a hírek szerint inkább az 2028-as választás az, ami a szemük előtt lebeg” - mondta a szakértő.     

Ami Donald Trumpot illeti, a republikánus jelölt  nem produkált semmi meglepőt a tévévitán. Mi az ő kampánystratégiája? - kérdeztük az elemzőtől. Magyarics Tamás szerint Trump kampánystratégiája annak bizonygatása, hogy Biden elnöksége a korábbiaknál rosszabb helyzetbe taszította az országot bel- és külpolitikailag egyaránt. Ehhez sokszor a valóságnak nem megfelelő adatokat is felhasznál, de Biden is él ezzel az eszközzel fordított viszonylatban” - hangsúlyozta az ELTE professzora. 

Fontos kérdés az amerikai kampányban, hogy ki lesz Trump alelnökjelöltje. Elég hosszú a lista: Tim Scott és Byron Donald mellett Doug Burgum (észak-dakotai kormányzó), aztán Marco Rubio, Elise Stefanik (New York-i képviselő), vagy Sarah Huckabee Saunders arkansasi kormányzó. Lehet azonban még más is, akinek a neve nem merült fel a sajtóban” - mondta Magyarics Tamás. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?