banner_rtaOjPsr_970x250.png
banner_GInwbUkj_728x90 (1).png
banner_h7zf3gRj_300x250 copy.png

Fontos célt bukott el az Egészségügyi Világszervezet

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nem éri el év végi célkitűzéseit, miszerint 2021 decemberében minden országban minimum 40 százalékos lesz az átoltottsági arány – írja a német DPA hírügynökség alapján az Agerpres.

A 194 tagállam mintegy felében nem érik el a kitűzött célt. Sőt, 40 országban még a lakosság 10 százaléka sem vette fel a koronavírus elleni védőoltások valamelyikét. A WHO szerint egyes országok – különösen a gazdag nyugati államok – nagy készleteket halmoztak fel a Covid-19 elleni vakcinákból, annak ellenére, hogy a szervezet már többször felszólította a fejlett országokat, hogy bocsássanak még több vakcinát a szegény országok rendelkezésére.

Fotó: Agerpres/EPA

Világszerte több mint 8,6 milliárd adag oltást adtak be keddig, ezek nagy részét olyan gazdag országokban, amelyeknek van elég forrásuk saját szerződéseket kötni a vakcinagyártókkal. Többtucatnyi ország a COVAX és az ENSZ immunizációs programjára szorul, továbbá világszerte több millió ember még egy adag védőoltáshoz sem jutott hozzá. A COVAX az elmúlt hetekben 722 millió adag Covid-19 elleni vakcinát osztott szét a fejlődő országokban.

A WHO ellenzi, hogy a gazdag országok felhalmozzák a harmadik, emlékeztető oltásokat. Az IFPMA gyógyszeripari szövetség úgy véli, hogy nem az oltásadagok hiánya okozta az egyensúlyhiányt. A szövetség adatai szerint csak decemberben 1,4 milliárd adag vakcinát gyártottak. Hozzátették, sok országban nagy az oltásokkal szembeni szkepticizmus, ezekben az államokban nehézségbe ütközik a vakcinák terjesztése is.

Az Egészségügyi Világszervezet azonban más véleményen van: az országok felkészültek lennének, ha szervezett módon, jól meghatározott ütemterv szerint kapnák meg az oltóanyagokat.

Számos fejlett ország vállalta, hogy együtt több mint 1 milliárd adag oltást adományoznak a rászoruló államoknak. A WHO szerint ez nem a legjobb megoldás, hiszen a dózisok leszállítása hosszú időbe telik, és sok esetben lejár a vakcinák szavatossági ideje.

Kapcsolódók

Kimaradt?