„Történelmi esemény”: megvan az első malária elleni védőoltás
Több mint 100 év után fejlesztették ki a Mosquirix nevű oltóanyagot, amely nemcsak a maláriától, hanem parazita betegségek ellen is véd.
A világ új fegyvert szerzett a legrégebb óta ismert és leghalálosabb fertőző betegségre: ez az első oltóanyag, amely bizonyítottan segít megelőzni a betegség kialakulását, írta meg a The New York Times. Becslések szerint, ha az oltást olyan országokban vezetik be, ahol a legnagyobb a malária előfordulási gyakorisága, évente akár 5,4 millió esetet és 23 000 halálesetet lehet megelőzni 5 év alatti gyermekeknél.
A fejlett világban kevésbé fordul elő maláriás eset, évente mindössze 2000 fertőzött személyt regisztrálnak az Egyesült Államokban, és ezekben az esetekben is főként olyanokat, akik olyan országokból térnek vissza, ahol a fertőzés megszokott és rendszeres jelleggel fordul elő, ilyen Afrika déli része.
A szúnyogok által hordozott malária parazita különösen alattomos ellenség, mivel újra és újra fertőzhet meg olyan személyeket is, akik már korábban átestek a betegségen. A betegség ugyan nem minden esetben halálos, a test elleni ismételt támadás véglegesen megváltoztathatja az immunrendszert, gyengévé és sebezhetővé téve azt más kórokozókkal szemben. Afrika olyan részein, ahol a legtöbb ember rovarirtószerrel kezelt ágyháló alatt alszik – főleg a gyermekek esetében –, évente átlagosan hatszor esik át malárián.
A malária évente mintegy 500 ezer emberéletet követel, ebből fele afrikai gyermek. Szakértők szerint a védőoltás ugyan még nem tökéletes, de nagy mértékben segít a terjedés megfékezésében. „A biztonságos, közepesen hatékony és forgalmazásra kész malária elleni védőoltás megszerzése történelmi esemény. Hatalmas ugrás a tudomány szemszögéből, hogy első generációs oltóanyagot kapunk egy emberi parazita ellen” – mondta Dr. Pedro Alonso, a WHO globális maláriaprogramjának igazgatója.
A klinikai vizsgálatok első éveiben a vakcina hatékonysága körülbelül 50 százalékos volt a súlyos malária ellen, de ez az arány negyedik évre a nulla közelébe csökkent. A vizsgálatok során nem mérték közvetlenül a vakcina halálozásokra gyakorolt hatását, ami néhány szakértőt arra késztetett, hogy megkérdőjelezze, vajon érdemes befektetés-e azokban az országokban, ahol számtalan más megoldatlan probléma is fennáll.
A Mosquirixet nevű oltóanyagot három adagban, 5 és 17 hónapos közötti gyermekeknek adják majd be, a negyedik adagot nagyjából 18 hónappal később. A klinikai vizsgálatokat követően a vakcinát három országban – Kenyában, Malawiban és Ghánában – próbálták ki, ahol beépítették a rutin immunizációs programokba.
(Címlapi illusztráció forrása: Adobe Stock)