A malária hatékony gyógyítását segíti a Sapientia és a MOGYE kutatása

Az egynyári üröm által termelt artemisinin hatóanyag növelésének lehetőségeit vizsgálták a Sapientia EMTE és a MOGYE kutatói.

A világ egyik legidézettebb tudományos folyóiratában, a Frontiers in Plant Science lapban közöltek cikket a Sapientia EMTE és a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészet Egyetem (MOGYE) oktatói.

A kutatás Dr. Balog Adalbert, a Sapientia EMTE professzora és Dr. Domokos Erzsébet, a MOGYE adjunktusa vezetésével folyt, és az egynyári üröm (Artemisiaannua) által termelt artemisinin hatóanyag növelésének lehetőségeit vizsgálta. A kutatás további résztvevői Dr. Mara Gyöngyvér, Jakab-Farkas László, Bíró-Janka Béla és Dr. Albert Csilla (Sapientia EMTE) és Darkó Béla (MOGYE).

Az artemisinin a malária gyógyítására alkalmazott legfontosabb hatóanyag, felfedezéséért Tu Ju-ju kínai tudós 2015-ben orvosi Nobel-díjat kapott. Mivel maláriában jelenleg 550 millió embert fertőzött világszerte és a halottak száma évente eléri az egymilliót, ennek jelentős hányada gyermek, az egynyári üröm termelése, valamint a belőle kivont hatóanyag mennyiségének növelése az egyik legnagyobb kihívás.

A Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Karán elvégzett kísérletek során, 100 gramm növényre számolva, az artemisinin mennyiséget 17 százalékkal sikerült növelni, ha a növények gyökereit a Rhizophagusirregularis szimbionta gombával kezelték. Ugyanakkor kimutatták, hogy a szimbiózis a növényeket sokkal ellenállóbbá teszi a szárazság elviselésére, ami nagyon fontos felismerés, mivel az egynyári üröm ipari termesztése olyan trópusi és szubtrópusi területeken folyik, ahol egyre nagyobb problémát jelent a vízhiány.

E két felfedezés nagyban hozzájárulhat a malária elleni hatóanyag olcsóbb és nagyobb mennyiségben való termeléséhez.  

Kapcsolódók

Kimaradt?