Az elektronikus hadviselés veszélyezteti a légi közlekedést
A polgári légi járművek világszerte hamis GPS-jeleket kapnak a konfliktusövezetekben folytatott elektronikus hadviselés miatt.
Körülbelül egy évvel ezelőtt a kereskedelmi repülőgépek személyzete tömegesen kezdett hamis GPS-jeleket kapni. A hadsereg ezeket a jeleket drón- és rakétatámadások kivédésére használja, de a pilóták, a légiközlekedési ágazat tisztviselői és a szabályozó hatóságok tanúvallomásai szerint a GPS-eltévesztés az ukrajnai és közel-keleti katonai konfliktusövezeteken túl is elterjedt, és most már a polgári légi közlekedésre is új kockázatokat jelent – írja a Wall Street Journalra hivatkozva a Digi24 hírtelevízió.A kiadvány a United Airlines egyik, 2024 augusztusában Delhiből New Yorkba tartó járatának példáját hozza fel. A gép GPS-útvonala eleinte egybeesett a korábbi ázsiai járatok szokásos útvonalával. A Fekete-tenger felett azonban a repülőgép hamis jelet fogott, ami miatt az útvonala a repülés hátralévő részében eltért a valódi helyétől. Végül a személyzet más navigációs rendszereket használt, de mire a repülőgép biztonságosan leszállt a Newark Liberty repülőtéren, az útvonal azt mutatta, hogy a járat az Atlanti-óceánban landolt.
Júliusban egy Ciprusról induló Airbus A320-as repülőgép személyzete „jelentős térképváltozást” és az egyik navigációs rendszer meghibásodását jelentette. Ugyanebben a hónapban egy Boeing 787-es kétszer kényszerült megszakítani a repülést jelvesztés és ebből eredő műszerproblémák miatt.
A kormányzati és iparági ügynökségeknek küldött jelentésekben a pilóták eltérő időpontokban újrainduló órákról, téves figyelmeztetésekről és helytelen repülési útvonalakról számoltak be. A kutatók szerint a hamis GPS-jelek mennyisége drámaian megnőtt az elmúlt hat hónapban.
A SkAI Data Services és a Zürichi Alkalmazott Tudományok Egyetemének adatai szerint a GPS-hibák által érintett járatok napi száma a 2024. februári néhány tucatról augusztusra több mint 1100-ra emelkedett. Todd Humphries, a Texasi Egyetem repülőmérnöki professzora szerint a jelhamisítást okozó támadások többsége az oroszországi, ukrajnai és izraeli nagy teljesítményű elektronikai hadviselési adókból származik. A kereskedelmi légitársaságok pilótáit repülés előtt kiképzik arra, hogyan ismerjék fel és hogyan reagáljanak az esetleges hamisításokra, és kiképzik őket a redundáns navigációs rendszerek használatára.
Az amerikai repülésbiztonsági tisztviselők szerint a GPS-hibák nem jelentenek komoly biztonsági fenyegetést. A pilóták azonban attól tartanak, hogy a hamis jelzésekre és riasztásokra való reagálás komolyabb probléma esetén elvonhatja a figyelmüket.
CSAK SAJÁT