A román és bolgár schengeni csatlakozás mellett „lobbizik” az EP petíciós bizottsága

Az Európai Parlament Petíciós Bizottsága kedden 25 támogató szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el azt az állásfoglalást, amelyben felszólítják az Európai Tanácsot, hogy szavazza meg Románia és Bulgária 2023 végéig megvalósuló csatlakozását, mivel mindkét ország már teljesítette a felvétel kritériumait.

A bizottság tagjai kifejtik: sajnálják, hogy a Tanács 2022. december 8-án úgy döntött, hogy elutasítja a két ország felvételét, „anélkül, hogy a csatlakozási kritériumokhoz kapcsolódó jogi indoklást bemutatott volna”. Egy nagyobb, határellenőrzés nélküli schengeni térség erősebbé tenné az Európai Uniót - érvelnek. Az aláírók szerint az a tény, hogy Románia és Bulgária még mindig nem tartozik a schengeni térséghez, társadalmi és gazdasági akadályokat jelent a vállalkozások és a lakosság számára mindkét országban.

A bolgár és román állampolgárokat hátrányos megkülönböztetés éri, késedelmekkel, bürokratikus nehézségekkel és a schengeni térségben élőkhöz képest többletköltségekkel kell szembenézniük, amikor külföldre utaznak vagy külföldön kötnek üzletet - olvasható a szövegben.

Az EP-képviselők felhívják a figyelmet, hogy a román és bolgár állampolgárok órákat, vagy akár napokat várakoznak a határátkelőknél, míg a schengeni tagállamok állampolgárai tíz perc alatt átjutnak a határon. Ez nagyon sokat ront a román és bolgár kamionsofőrök munkakörülményein is - teszik hozzá. A határon várakozó kamionok százainak kipufogógáza ugyanakkor környezeti károkat is okoz a térségben, veszélyeztetve a határőrök, a kamionsofőrök és a környező lakosság egészségét. A határon várakozó kamionok évente körülbelül 46.000 tonna szén-dioxidot bocsátanak ki - állítják.

Az állásfoglalás felszólítja az Európai Bizottságot, hogy készítsen felmérést azokról az alternatív költségekről és környezeti károkról, amelyeket Románia és Bulgária 2011 júniusa óta elszenvedett a schengeni térségbe való felvétel "indokolatlan elutasítása" miatt. Ugyanakkor kéri, hogy vizsgálják meg a pénzügyi kompenzáció lehetőségeit.

Az EP-képviselők szerint a jelenlegi helyzetet "az EU-ellenes propaganda táplálja, beleértve az orosz propagandát is".

A közlemény emlékeztet arra, hogy az EU végrehajtó szerve - az Európai Bizottság - úgy értékelte, hogy Bulgária és Románia készen áll a schengeni övezethez való csatlakozásra, az Európai Parlament pedig többször is kiállt a két ország csatlakozása mellett, legutóbb egy 2022. október 5-i állásfoglalásban és egy 2022. december 14-i vitában.

Az Európai Parlament a július 10-13-ra tervezett plenáris ülésén szavaz erről az állásfoglalásról.

Kapcsolódók

Kimaradt?