A nándorfehérvári diadal emlékkövéről szakította le a magyar zászlót egy belgrádi román férfi (VIDEÓ)

Szombaton jelent meg a Déli Szemlén egy videó, amelyen egy belgrádi román férfi, Alex B. azzal „írja át” a történelmet, hogy a nándorfehérvári diadal emlékkövéről letépi a magyar zászlót, majd román szalagot helyez el a kőre. Miközben a kamerába nézve kijelenti: „Teszünk román szalagot. Mindenhol ellopják a történelmünket a magyarok. Erdélyt… Hunyadi Jánost.” Majd így folytatja: „1944-ig semmi nem volt itt, csak mocsár. Aztán az Új Belgrád fel lett építve, de nem pénzen, hanem pro bono. A kommunista brigádok jöttek, románok és magyarok is, dolgoztak ingyen. A nagymamám is benne volt.”

Ez a videó most nemcsak egy indulatos egyén kirohanása. Ez egy példája annak, amikor a múlt szimbolikus emlékezeti tereit valaki önkényesen kisajátítja, és történelmi igazságtételként tálalja saját tévképzeteit. Ezért muszáj reagálni. Nem zászlóháborúval, hanem tényekkel. Nem szabad engedni, hogy a szélsőséges románok megerősödése begyűrőződjön a békésen élő magyarok és szerbek világába - írta a Déli Szemle.

A mai belgrádi várban sétálva az 1456-os keresztény diadalnak csak egy emlékét találjuk meg, egy park közepén található emlékkő formájában | Fotó: akovekmeselnek.hu
A portálon megjelent információk szerint Alex B. egy belgrádi román, akit az elmúlt években aktivistaként ismerhettek meg azok, akik figyelemmel kísérik a Timok-völgyi román kisebbség tevékenységét. Saját YouTube-csatornát működtet, több parlamenti választáson is próbálkozott indulni, de sosem szerzett mandátumot. Nyíltan vállalja nemzeti elkötelezettségét, és folyamatosan bírálja a szerbiai hatóságokat, amiért – szerinte – elnyomják a románokat. 

A belgrádi román férfi számos, főként román nyelvű interjúban beszél arról, hogy a magyarok ellopják a történelmüket, és hogy Hunyadi János valójában „román hős”. Ez a „zászlócsere-akció” nem az első eset: saját elmondása szerint rendszeresen felcseréli a magyar szalagot románra, így „állítva helyre az igazságot” - teszi hozzá a Déli Szemle.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?