EP: „puccsszerű” volt Martin Selmayr EB-főtitkári kinevezése

Martin Selmayr „puccsszerű” főtitkári kinevezése miatt bírálta az Európai Bizottságot szerdán megszavazott határozatában az Európai Parlament (EP), az elfogadott kompromisszumos szövegben azonban nem szólítottak fel a döntés visszavonására.

A strasbourgi plenáris ülésen nagy többséggel jóváhagyott dokumentumban a képviselők sajnálatukat fejezték ki, hogy az Európai Bizottság olyan módon folytatta le az új főtitkár kinevezésére irányuló eljárást, amely „általános felháborodást váltott ki és csorbította valamennyi európai uniós intézmény hitelességét”.

A Brüsszelben sokak által egyszerre csodált és rettegett német jogászt, Jean-Claude Juncker bizottsági elnök volt kabinetfőnökét február végén választották meg a nyilvánosság számára teljesen váratlanul. Az egyesek által „buldózerként” jellemzett, Juncker jobbkezének tartott Selmayr így a jövő évi uniós tisztújítás eredményétől függetlenül mindenképp kulcspozícióban marad a bizottságban.

Mint a határozatban írták, ugyan lett volna rá lehetőség, hogy szabályszerű eljárással, az álláshely meghirdetésével nevezzék ki az előző főtitkár utódját, arról Juncker, a bizottság két tagja, valamint a korábbi és az új főtitkár kivételével senki nem tudott előre, a kinevezési javaslat a brüsszeli testület összes többi tagját is váratlanul érte.

Az EP leszögezte: „a kinevezés puccshoz hasonló intézkedésként is felfogható, amely feszegette a jogszabályok kereteit, sőt akár túl is lépte azokat”. A képviselők hangsúlyozták, tisztában vannak vele, hogy az ilyen döntések visszavonása „a jogi korlátok miatt általánosságban nem lehetséges”, azonban az eljárás „újraértékelésére”, illetve a vezető tisztviselők kinevezésére vonatkozó közigazgatási eljárás felülvizsgálatára kérték az Európai Bizottságot.

Bennfentes források szerint minden EP-frakció megosztott volt az ügyben, néhányan például úgy akarták elérni Selmayr lemondását, hogy közlik, ennek hiányában nem fogja elfogadni a parlament a jövő évi költségvetést, végül azonban erre a kompromisszumra jutottak a képviselőcsoportok.

A határozatra reagálva Günther Oettinger emberi erőforrásokért is felelős uniós biztos megismételte a korábbi álláspontját, amely szerint a kinevezés a szabályok betűjének és szellemének teljes körű betartásával történt, nem sértették meg a régóta követett gyakorlatot. Kiemelte, az állásfoglalás helyesen állapítja meg, hogy a határozat nem visszavonható, és ezt nem is teszik, illetve rámutatott, hogy "valamennyi uniós intézmény önállósággal rendelkezik a saját szervezetével és személyzeti politikájával kapcsolatos ügyekben".

A főtitkár az Európai Bizottság legmagasabb szintű bürokratája, aki a szervezet egészét szolgálja az apparátus működésének irányításával. Feladata a bizottság és az alá tartozó főigazgatóságok zavartalan, gördülékeny munkájának biztosítása.

Kapcsolódók

Kimaradt?