Kirekeszthetik Venezuelát az Amerikai Államok Szervezetéből

Rendkívüli ülést hívott össze június közepére az Amerikai Államok Szervezetének főtitkára annak megvitatására, hogy Venezuela megsérti-e az alapvető demokratikus elveket, amelyeket a szervezet Amerika-közi Demokratikus Chartája lefektet. Az eljárás oda vezethet, hogy felfüggesztik Venezuela tagságát a regionális diplomáciai szervezetben.

A főtitkár, volt uruguayi külügyminiszter Luis Almagro korábban "kisstílű diktátornak" nevezte Nicolás Maduro venezuelai elnököt, most pedig támogatásáról biztosította azt az ellenzéki népszavazási kezdeményezést, amelynek célja Maduro visszahívása a hatalomból. Venezuela a vele ellenséges Egyesült Államok bábjának tekinti az Amerikai Államok Szervezetét. Maduro  kedden vulgáris kifejezésekkel utasította vissza Almagro kezdeményezését. Azt állította, hogy a főtitkár túllép a jogkörén. Egyúttal azzal vádolta meg az ellenzéki többségű caracasi parlamentet, hogy egy külföldi hatalom intervencióját készíti elő Venezuelában. Kilátásba helyezte, hogy hazaárulásért beperli a törvényhozás vezetőit. A 34 tagországból álló Amerikai Államok Szervezetében kétharmados többség kell valamely tagország tagságának felfüggesztéséhez.  

Venezuela tizenhét évvel a szocializmus bevezetése után gyakorlatilag a dél-amerikai kontinens puskaporos hordójának számít. A világ legnagyobb olajtartalékaival rendelkező országot a nyersolaj világpiaci árának hordónként harminc dollár alá esése rendkívül érzékenyen érintette. Gazdasági szükségállapot van érvényben az országban, akadozik a termelés, hiány van élelmiszerből és gyógyszerből, rendszeres az áramkimaradás, óriási a társadalmi elégedetlenség. Az elnök rendeletekkel kormányozza az országot.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?