banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Egy orosz gép „tévedésből” megsértette Izrael légterét

Egy orosz harci repülőgép a közelmúltban tévedésből megsértette Izrael légterét, de miután az izraeli hatóságok kapcsolatba léptek vele, rögvest visszatért Szíria területe fölé - ismerte el Móse Jaalon izraeli védelmi miniszter a közszolgálati rádióban.

"Mivel az orosz gépek nem támadnak minket, nincs szükség arra, hogy automatikusan - még ha tévedés is történik - lelőjük őket" - fogalmazott Jaalon a rádiónak adott interjújában, arra utalva, hogy a török légierő a múlt héten lelőtt egy orosz Szu-24-es vadászbombázót a török-szíriai határnál.

A Háárec című újság hétfői száma szerint ez volt az eddigi egyetlen eset, amelynek során csorba esett a két ország katonai együttműködésén. Az orosz katonai gép egy mérföld mélységben hatolt be az izraeli légtérbe a Golán-fennsíkon az incidens során, azt viszont nem tudni pontosan, hogy az eset mikor történt. Jaalon azt is kiemelte, hogy szeptemberben, az orosz légierő szíriai bevetésének kezdetekor Benjámin Netanjahu miniszterelnök azonnal Moszkvába sietett, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyaljon. A találkozón megállapodtak az együttműködés módjaiban és a légierők közötti esetleges viták megelőzésében.

Ámosz Gilád, a védelmi minisztérium katonapolitikai ügyeinek igazgatója szombaton úgy nyilatkozott, hogy az orosz haderő megjelenése nem korlátozza Izrael mozgási szabadságát, és hogy "képtelenség teljes mértékben kizárni, hogy egy orosz gép megsértse Izrael légterét". 

Izraelnek szüksége van a cselekvési szabadságra a szíriai légtérben, hogy lecsaphasson a Hezbollah libanoni síita radikális szervezethez küldött fegyverszállítmányokra. Az oroszok megjelenése óta a külföldi források szerint már két ilyen bevetést is végrehajtottak izraeli bombázók, de azóta elkerülték a moszkvai légierőnek szállást adó észak-szíriai alavita részeket. 

Az orosz-török kapcsolatok Ámosz Harel katonai szakértőnek a Háárecben publikált elemzése szerint azért alakulnak gyökeresen eltérően, mert mást-mást szeretnének elérni Szíriában: Putyin Bassár el-Aszad szíriai elnök uralmának fennmaradását, Recep Tayyip Erdogan török elnök pedig a bukását. Erdogan célja egy repüléstilalmi zóna kialakítása a török-szíriai határon a Szíriában élő török kisebbség védelmében és a Törökországban élő kurd kisebbség területi folytonosságának megakadályozására. Harel szerint egyebek közt éppen egy ilyen zóna kialakítása ellen avatkozott be Moszkva szeptemberben Aszad oldalán. Az orosz gép lelövése után az oroszok Sz-400-as légvédelmi rakétarendszert telepítenek gépeik védelmére, és ezzel teljesen felszámolták a repüléstilalmi övezet lehetőségét. 

Ugyanakkor az Sz-400-as rendszer kiépítése Izraelt is érinti, mert a rendszer több száz kilométerre azonosítani tudja a repülőgépeket, ezért ezentúl az izraeli légierőnek is alaposan meg kell fontolnia szíriai bevetéseit - hangsúlyozta az izraeli szakértő.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?