A charlestoni gyilkos miatt nem árulnak többé konföderációs zászlót

A Wal-Mart és az Sears áruházlánc, valamint az internetes aukciós weboldalt üzemeltető eBay és az Amazon online kereskedővállalat is bejelentette az elmúlt két napban, hogy beszűnteti a konföderációs zászló, illetve az azt hordozó tárgyak forgalmazását.

A kereskedelmi cégek annak hatására hozták meg döntésüket, hogy múlt héten egy fehér rasszista férfi agyonlőtt kilenc afroamerikai hívőt a Dél-Karolina állambeli Charleston egyik templomában. A gyilkosságok elkövetésével gyanúsított 21 éves Dylann Roof az interneten több olyan fotót tett közzé, amelyen a konföderációs zászlóval pózol. Ismerősei szerint Roof „faji háborút” akart kirobbantani. A lobogót a rabszolgatartó déli államok seregei használták az amerikai polgárháborúban (1861-1865). Azóta a zászlót egyesek a rasszizmus jelképének, mások pedig a déli kulturális örökség részének tekintik az Egyesült Államokban.

Kedden az Egyesült Államok egyik legnagyobb zászlóvarró cége, a 133 éves Valley Forge Flag közölte, hogy leáll a „lázadók zászlajának” gyártásával és forgalmazásával. A cég által készített lobogók több amerikai elnök koporsóját borították, az Apollo-program keretében eljutottak a Holdra és a második világháború idején jelen voltak a csendes-óceáni csatákban és a normadiai partraszállásnál. 

Nikki Haley, Dél-Karolina republikánus kormányzója hétfőn szólított fel arra, hogy az állam székvárosában, Columbiában a helyi törvényhozás épülete elől távolítsák el a konföderációs zászlót. Ugyancsak hétfőn Philip Gunn, Mississippi állam törvényhozásának republikánus elnöke kijelentette, hogy az állam hivatalos lobogójából el kell távolítani a déli konföderáció harci jelképét.

Phil Bryant, az állam republikánus kormányzója ezzel kapcsolatban kijelentette: nem számít arra, hogy „a törvényhozás ebben a kérdésben hatálytalanítaná a népakaratot”. (Mississippiben 2001-ben népszavazást tartottak, amelyen 64 százalék elutasította, hogy az államnak új zászlaja legyen.) 

Terry McAuliffe, Virginia demokrata kormányzója kedden közölte, hogy a jelkép „szükségtelenül megosztó és fájdalmas” mivolta miatt fokozatosan ki akarja vonni a forgalomból az állam által kibocsátott és a vitatott lobogóval ellátott rendszámtáblákat. McAuliffe bejelentése ellentétben áll egy szövetségi fellebbviteli bíróság 2002-ben hozott ítéletével, amely a szólásszabadság védelmében elrendelte, hogy Konföderációs Veteránok Fiai elnevezésű szervezet tagjainak Marylandtől Dél-Karolináig a Dél polgárháborús jelképével ellátott rendszámtáblákat adjanak ki. Összesen féltucatnyi államban használnak ilyen táblákat. 

Az amerikai legfelső bíróság egy múlt heti, 5-4 arányban meghozott határozata értelmében egyébként Texas állam elutasíthatja a konföderáció zászlaját viselő különleges rendszámtáblák kibocsátását.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?