Obama nem támogatja a krími népszavazást
Az Egyesült Államok teljes mértékben elutasítja a krími népszavazás tervét - jelentette ki szerdán Barack Obama amerikai elnök, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfővel. Obama elnök reményét fejezte ki, hogy a diplomáciai erőfeszítések le tudják állítani a terület Oroszországhoz való csatlakozásáról kiírt referendumot és annak újragondolásához vezetnek. Előrebocsátotta, hogy Washington nem fogja elismerni a referendum eredményét.
Az elnök rámutatott, hogy az Egyesült Államok és a világ kénytelen lesz megfizettetni Oroszországgal annak az árát, ha nem változtat ukrajnai politikáján és megsérti a nemzetközi jogot. Hangsúlyozta, hogy Washington ki fog állni Ukrajna mellett. Van egy másik lehetséges út is, és reméljük, hogy Putyin ezt az utat választja - hangoztatta Barack Obama. „De ha nem így tesz, akkor biztos vagyok benne, hogy a nemzetközi közösség erőteljesen kiáll majd az ukrán kormány mellett" - tette hozzá.
Jacenyuk miniszterelnök Obama oldalán ülve kijelentette, hogy Ukrajna sohasem adja meg magát a területéért vívott harcban. „Ukrajna a nyugati világ része és az is marad" - mondta angolul Jacenyuk, aki csütörtökön felszólal majd az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén.
A fehér házi amerikai-ukrán megbeszéléssel párhuzamosan az amerikai szenátus külügyi bizottsága 14:3 arányban elfogadott egy törvénytervezet, amely újabb szankciókat léptetne életbe Oroszország ellen és 1 milliárd dolláros hitelgaranciát nyújtana Ukrajnának.
A jogszabályt a teljes szövetségi felsőháznak is meg kell még szavaznia. Obama elnök kérte a szenátust, hogy minél előbb szavazza meg az 1 milliárd dolláros hitelgaranciát.
A tervezett szankciók ugyan nem veszik célba az orosz bankokat és az energetikai szektort, ahogy azt több honatya javasolta, de újabb nyomásgyakorló eszközöket jelenthetnek John Kerry amerikai külügyminiszter kezében, aki Londonban pénteken találkozik orosz partnerével, Szergej Lavrovval.