A németeknek nem tetszik Orbán Viktor nácizós hasonlata

A német külügyminiszter bírálta Orbán Viktor magyar miniszterelnök Németországra tett kijelentését hétfőn Belgrádban. Az ügyben megszólalt több német vezető politikus és Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke is.

A kormányfő pénteki rádióinterjújában a német kancellár előző napi kijelentésére reagált. Angela Merkel egy rendezvényen arról beszélt, hogy nem érdemes Magyarországot európai uniós tagságának elvesztésével fenyegetni, vagyis "nem kell rögtön a lovasságot küldeni". A magyar miniszterelnök erre válaszul azt mondta, hogy "a németek küldtek már lovasságot Magyarországra, tankok formájában jöttek, ne küldjenek, az a kérésünk. Nem volt jó ötlet, nem vált be".

Guido Westerwelle a miniszterelnök kijelentéséről Belgrádban hétfőn azt mondta: "ez sajnálatos kisiklás, amelyet mi egyértelműen visszautasítunk."

Martin Schulz, az EP elnöke szerint Orbán Viktor megértette, hogy a kancellár kijelentése "ironikus" hangvételű figyelmeztetés volt, de "populista hajlamai" miatt nem tudta megtartóztatni magát attól, hogy európai néppártbeli "párttársára, Merkelre támadjon". Az EP német szociáldemokrata elnöke a Spiegel Online német hírportálnak nyilatkozva hozzátette: a miniszterelnöki reakció Orbán "sérülékenységét mutatja".

Ruprecht Polenz, a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) parlamenti képviselője, a külügyi bizottság elnöke úgy vélekedett: Orbán Viktor nyilatkozata arról tanúskodik, hogy egyre inkább elveszíti valóságérzékét. A Die Welt című lap online kiadásában megjelent beszámoló szerint Polenz hozzátette: a magyar miniszterelnök mindinkább az elszigeteltség felé vezeti Magyarországot.

Axel Schäfer, az ellenzéki Német Szociáldemokrata Párt (SPD) parlamenti frakciójának helyettes vezetője szerint a Fideszt ki kellene zárni az Európai Néppártból. A CDU-nak és bajor testvérpártjának, a CSU-nak ezzel a lépéssel ki kell nyilvánítaniuk, hogy "nem akarjuk, hogy bármi közünk legyen ilyen emberekhez" - mondta.

Jürgen Trittin, az ellenzéki Zöldek parlamenti frakcióvezetője szerint Angela Merkelnek fel kell ismernie, hogy "kudarcot vallott a csendes diplomácia politikája az önkényuralom felé masírozó orbáni politikával szemben".

A miniszterelnök rádiós nyilatkozatával német lapok is foglalkoztak. A Spiegel Online Orbán náci módszerekkel vádolja Merkelt címmel közölt beszámolót. A Focus Online a Nem éppen diplomatikus kormányfő - Orbán náci módszereket feltételez Merkelről címet adta beszámolójának.

A Focus Online úgy véli, hogy a magyar miniszterelnök megjegyzése "kicsit durva", hiszen éppen egy olyan nyilatkozattal kapcsolatban vetette össze Angela Merkel Magyarországra vonatkozó politikáját az ország hitleri megszállásával, amelyben a kancellár amellett érvelt, hogy mérsékelten kell viszonyulni a magyarországi "demokratikus és jogállami deficitekhez".

Prőhle: téves a Spiegel Online feltételezése. Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta: téves a Spiegel Online azon állítása, amely szerint a magyar kormányfő náci módszereket tulajdonított volna a német kancellárnak. A helyettes államtitkár felidézte, hogy Angela Merkel kancellár és Peer Steinbrück szociáldemokrata kancellárjelölt televíziós vitájában Steinbrück felvetette Magyarország esetleges kizárásának a lehetőségét az Európai Unióból. Prőhle Gergely hangsúlyozta, hogy válaszában Angela Merkel megvédte Magyarországot. Steinbrück egyik korábbi, Svájccal kapcsolatban elmondott szavait idézve azt is mondta a kancellár, hogy "nem kell rögtön a lovasságot küldeni". Orbán Viktor pénteken a Kossuth Rádiónak adott interjújában "a riporter kérdésére tehát egyáltalán nem Merkel, hanem Steinbrück hasonlatát kommentálta", amikor arról beszélt, hogy nem volt jó ötlet, amikor a németek tankokat küldtek Magyarországra - mondta. A Spiegel Online-nal szemben tehát "szó sincs arról, hogy ezt bárki reális lehetőségként értelmezné" - mondta Prőhle Gergely.

Kapcsolódók

Kimaradt?