A Zsidó Világkongresszus elnöke elnézést kért Orbán Viktortól

Orbán Viktor néhány napja egy lapnak azt mondta, hogy a Jobbik veszélyt jelent a demokráciára, megsérti az emberi jogokat, vagyis a miniszterelnök mégis határozottan állást foglalt a párttal szemben - mondta Ronald S. Lauder, a Zsidó Világkongresszus (WJC) elnöke a szervezet budapesti közgyűlésének végén, kedden.

Záróbeszédében Ronald S. Lauder elnézést kért a korábban általa mondottakért, miután délután tudomására jutott, hogy a miniszterelnök múlt pénteken úgy nyilatkozott: a Jobbik egyre növekvő veszélyt jelent a demokráciára. Európában válság van, és megfigyelhető az a tendencia, hogy az emberek ilyen helyzetben bűnbakot keresnek - idézte Ronald S. Lauder a magyar kormányfő szavait. Üdvözölte, hogy Orbán azt mondta: fel kell lépni a demokrácia védelmében.

Orbán Viktor a Jediót Ahronót izraeli napilap múlt pénteki számában megjelent interjújában a Jobbik veszélyességére vonatkozó kérdésre egyértelmű igennel felelt. "Valós, növekvő veszély" - mondta. Szerinte ennek okai az EU-t sújtó gazdasági recesszióban keresendők. Az egész világon felbukkannak olyan politikai irányzatok, amelyeket a gyűlölet éltet, düh és csalódottság a kialakult társadalmi helyzet miatt. "Nekünk Magyarországon nagyon óvatosnak kell lennünk és a leghatározottabban fellépünk e jelenséggel szemben. Ha meg akarjuk védeni a demokráciát, akkor elszántnak kell lennünk a Jobbikkal szemben" - mondta.

A magyar kormányfő vasárnap este, a WJC közgyűlésének megnyitóján mondott beszédében elfogadhatatlannak és tűrhetetlennek nevezte az antiszemitizmust, amely ellen zéró toleranciát hirdetett. A WJC hétfőre virradó éjjel kiadott közleményében azonban sajnálatát fejezte ki, hogy a kormányfő beszédében "nem adott megfelelő biztosítékot arra, hogy egyértelmű választóvonalat húzott volna kormánya és a szélsőjobboldal közé".

Ronald S. Lauder a közgyűlés lezárásaként kiemelte: helyes döntés volt Budapesten tartani a tanácskozásukat, nem is lehetett volna más alkalmasabb hely a konferenciára. Nagyon különböző országokból érkeztek a közgyűlésre a küldöttek, és tudják: "zsidónak lenni nem könnyű" - hangsúlyozta. Hozzáfűzte: a WJC-nek sok teendője van még, és nincs más olyan szervezet, amely elvégezhetné a rájuk váró feladatokat.

Az esemény végén Nahum Goldmann-éremmel tüntették ki Németh Miklós volt miniszterelnököt. (Nahum Goldmann a Zsidó Világkongresszus alapítója és 1949-1977 között elnöke volt.)  Németh Miklós az elismerés átvételekor azt mondta, hogy az elmúlt években Magyarország megtapasztalta, hogy az antiszemitizmus, a rasszizmus jelen van az országban. Remélhetőleg a politikusok megtalálják a lehetőségét annak, hogy visszaszorítsák ezeket a jelenségeket, mert ha kudarcot vallanak, "szomorú és bizonytalan jövő" elé nézhet az ország - közölte.

Nem választottak magyar alelnököt

A WJC háromnapos ülésének második napján, hétfőn tartották a szervezet tisztújítását. A kihirdetett eredmény szerint egyik magyar jelöltnek sem sikerült bekerülni az alelnökök közé, így sem Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének ügyvezető igazgatója, sem Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezető rabbija nem került be a plénumba.

Feldmájer Péter, a Mazsihisz elnöke hétfőn az M1 Az Este című műsorában ehhez hozzáfűzte: ettől függetlenül két magyar alelnöke is lesz a WJC-nek, ugyanis pozíciójánál fogva a WJC alelnöki tisztségét tölti be a következő négyéves ciklusban Gergely Andrea, az Európai Zsidó Diákok Szövetségének elnöke, továbbá a Mazsihisz mindenkori elnöke is, utóbbi annak jogán, hogy - elmondása szerint - a 12 legnépesebb zsidó közösség vezetőit automatikusan delegálják ebbe a testületbe.

Kapcsolódók

Kimaradt?