Erdogan: a török EU-csatlakozás felfüggesztéséről szóló EP-szavazásának nincs jelentősége

Ankara számára nincs jelentősége az Európai Parlament (EP) csütörtöki szavazásának a török csatlakozási tárgyalások felfüggesztését célzó állásfoglalásról, bármi is legyen az eredménye - jelentette ki Recep Tayyip Erdogan török elnök szerdán Isztambulban, az Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC) Gazdasági és Kereskedelmi Együttműködés Állandó Bizottságának 32. ülésén.

Kifejtette: az EP szavazása is csak azt mutatja, hogy Európa pártfogolja a terrorszervezeteket. "Már többször világossá tettük, hogy Ankarának fontosabbak az európai értékek, mint számos tagállamnak" - fogalmazott. "Ennek ellenére nem látunk konkrét támogatást a Nyugat részéről, a menekültügyi megállapodásban foglalt ígéreteik egyikét sem tartották be" - hangoztatta Erdogan.

Az Európai Unió és Törökország a márciusban kötött menekültügyi megállapodás keretében a csatlakozási folyamat felgyorsításáról is rendelkezett, de az a július 15-i törökországi puccskísérlet után jelentősen lelassult. Erdogan a múlt héten arra figyelmeztette az EU-t, hogy év végéig döntenie kell Törökország csatlakozásának ügyében, különben Ankara népszavazásra bocsátja a kérdést, amelyen akár a halálbüntetés visszaállítását is felvetheti. A török parlament az európai uniós csatlakozás szándékával törölte el a halálbüntetést 2004-ben.

A török elnök a közelmúltban többször vádolta meg az EU-t, hogy szemet huny a Törökország-ellenes terrorszervezetek európai propagandatevékenysége felett, azok törökországi működését fegyverszállítmányokkal segíti, valamint menedéket nyújt a júliusi államcsínykísérlet, továbbá a kurd szeparatizmus támogatóinak, akik a törökországi felelősségre vonás elől nyugatra távoztak.

Több EP-képviselő kedden a török uniós csatlakozási tárgyalások befagyasztását sürgette a török hatalomátvételi incidenst követő kormányzati tisztogatás mértéke miatt.

Az utóbbi négy hónapban Törökországban több mint 125 ezer embert, köztük katonákat, egyetemi tanárokat, bírákat, újságírókat és kurd politikusokat vettek őrizetbe vagy bocsátottak el munkahelyükről az összeesküvőkkel fennálló állítólagos kapcsolatukra hivatkozva. Ellenzéki csoportok, jogvédő szervezetek szerint a hatalom nemcsak a puccsistákkal számol le, hanem mindenkivel, aki az övétől eltérő véleményt hangoztat. Erdogan ráadásul a hétvégén, hivatalos pakisztáni és üzbegisztáni útjáról hazatérve azt is felvetette, hogy országának nem kell mindenáron kötnie magát az EU-csatlakozáshoz, inkább beléphetne az Oroszországot és Kínát is tömörítő Sanghaji Együttműködési Szervezetbe (SCO).

Törökország 1963 óta társult tagja az Európai Gazdasági Közösségnek, amelyből az Európai Közösség, majd az Európai Unió lett. 1995-ben vámunióra lépett az EU-val, amely 1999-ben hivatalosan elismerte Törökország csatlakozási kérelmét is. A csatlakozási tárgyalások 2005-ben kezdődtek meg.

Az Európai Parlament csütörtöki állásfoglalása ugyan jogilag nem kötelező érvényű, de szakértők szerint fokozná a nyomást az Európai Bizottságra a tárgyalások felfüggesztésének érdekében.

Kapcsolódók

Kimaradt?