Veszélyben a román nemzetbiztonság? - Célkeresztbe került az MVM ügylete

A román Versenyhivatal elnöke szerint nemzetbiztonsági kérdést jelenthet az E.ON Románia MVM általi megvásárlása. Bogdan Chiriţoiu ezért úgy látja, a magyar vállalat romániai ügylete a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) elé kerül majd. 

„Valószínűleg a CSAT-hoz kerül ez a vizsgálat. Meglepő lenne, ha problémamentesnek tekintenék a vásárlást. Hallhattunk már néhány nyilatkozatot a külföldi befektetéseket vizsgáló bizottság tagjai részéről. Úgy gondolom, értesíteni fogják a CSAT-ot" - idézte az Evenimentul Zilei Chiriţoiut. Miután a CSAT ülésein a törvény szerint a pénzügyminiszter is jelen van, Tánczos Barna személyében immár magyar résztvevője is lesz tanácsnak, amely konszenzusos döntéseket hoz.  

Összeülhet a Legfelsőbb Védelmi Tanács a magyar tranzakció miatt Fotó: presidency.ro

Bogdan Chiriţoiu elmondta, három engedélyre is szükség van az ügyletet illetően. A már említett külföldi befektetések vizsgáló bizottság mellett a Versenyhivatalnak és az Európai Bizottságnak kell rábólintania a vásárlásra. Chiriţoiu szerint az EB a Versenyhivatalra bízta a döntést, azaz elfogadja majd a román hatóság állásfoglalását.   

Mátrai Károly, a magyar vállalat vezérigazgató a Portfolio.hu portálnak adott csütörtöki interjúban azt mondta, az MVM Csoport becslései szerint idén júniusban vagy júliusban zárulhat le az E.ON Energie Románia felvásárlása. Magyarország második legnagyobb vállalata decemberben jelentette be, hogy megállapodást írt alá az E.ON romániai lakossági és ügyfélmegoldások üzletágának adásvételéről. Eszerint az MVM Csoport megvásárolja az E.ON 68 százalékos részesedését az E.ON Energie Romániában, valamint 98 százalékos részesedést szerez az E.ON Asist Completben. A felek megállapodtak abban, hogy nem hozzák nyilvánosságra a tranzakció értékét.

Január közepén a román energiaügyi minisztérium bejelentette, hogy értesítette az ügyletről a közvetlen külföldi befektetéseket átvilágító bizottságot. A szaktárca ezt azzal indokolta, hogy szükségesnek tartja a tranzakció Románia nemzetbiztonságára gyakorolt hatásának mélyreható elemzését. Többek között arra kérte a bizottságot, hogy vizsgálja meg a magyar vállalat orosz kapcsolatait, az E.ON Románia részvényeinek EU-n kívüli entitások részére történő utólagos átruházásának kockázatát és a több mint 3 millió ügyfél személyes adatainak esetleges sérülékenységét - emlékeztetett az Agerpres.

A Portfolio.hu portálnak adott interjúban Mátrai Károly leszögezte, hogy az MVM Csoportnak nem áll szándékában továbbadni a felvásárolt román vállalatokat, és orosz gázt szállítását sem tervezik Romániába, már csak azért sem, mert ez 'irdatlan szállítási költségeket' róna rájuk. 'Mivel mindig a saját forrás a legolcsóbb, így, ha és ha megkapjuk a jóváhagyást a tranzakcióra, akkor mi alapvetően helyi gázforrásokra támaszkodva szeretnénk ellátni a román leánycégünket' - fogalmazott.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?