banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Választási manipuláció: civil szervezetek nyílt levélben kérik az igazságot

Civil szervezetek kérik Klaus Iohannis államfőtől, hogy oldja fel azoknak az információknak a titkosságát, amely alapján a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) arra a megállapításra jutott, hogy „állami és nem állami szereplők” beavatkoztak a romániai választásokba.

A Hotnews.ro alapján a nyílt levelet megfogalmazó tizenhárom civil szervezet között van a Declic Egyesület, a Funky Citizens és a Független Újságírásért Központ is. Úgy vélik, hogy a romániai közvéleménynek joga van megtudni milyen természetűek és kiterjedésűek voltak a választást célzó kibertámadások.

A kibertámadásokkal kapcsolatos részletek titkosságának feloldását kérik | Illusztráció: Pixabay

Választ kérnek arra is, hogy a TikTok-platform hogyan befolyásolta mesterségesen Călin Georgescu nyilvánosságát, de feloldanák a titkosságát azoknak a bizonyítékoknak is, amelyek „állami és nem állami szereplők” beavatkozására utalnak, mint ahogyan azokat az anyagokat is, amelyek a választópolgárok preferenciájának manipulálásáról szólnak. Szerintük a polgároknak tudniuk kell azt is, hogy milyen intézményektől kértek intézkedést az információk leellenőrzésére, mint ahogyan minden más releváns információt a CSAT november 28-ai üléséről.

Kiemelték, hogy az újságírók és civil szervezetek oknyomozása során feltárt információk alapján irányított műveletek zajlottak, hogy a közösségi média platformok révén és egyéb gerilla-marketing technikákkal befolyásolják a választókat. A nyílt levél aláírói szerint a kért információk nyilvánosságra hozatalának elodázása negatívan érinti a szavazást, épp azokat a kockázatokat erősíti, amiket a CSAT közleménye alapján feltártak. „Hisszük, hogy az átláthatóság és a demokratikus értékek szellemében fel kell oldani a titkosságát minden olyan anyagnak, amely a tanács ülésének tárgyát képezték” – fogalmaztak.

Ahogyan írtuk, Klaus Iohannis államfő az államelnök-választás első fordulóját követően hívta össze a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését, hogy megvizsgálják: állami vagy más kiberszereplők beavatkoztak-e a választásokba, érte-e támadás a választási folyamatot támogató informatikai struktúrát. Az ülésen bemutatott dokumentumok alapján arra a megállapításra jutottak, hogy voltak olyan kibertámadások, amelyekkel a választás tisztaságát akarták befolyásolni, különböző „állami és nem állami szerepelők” részéről növekszik az érdeklődés, hogy a román társadalom közvéleményét befolyásolják. Azt is mondták, hogy az egyik jelölt – bár nem nevezték meg, de az első fordulót megnyerő, függetlenként indult szélsőséges Călin Georgescura utaltak – a választási törvény megsértésével nagyobb nyilvánosságot kapott ellenfeleihez képest a TikTok-on. A tanács arra kérte az illetékes hatóságokat, hogy a hatáskörüknek megfelelően tisztázzák a CSAT-ülésen felmerült kérdéseket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?