Uniós pénzből épül paradicsomtermesztésre üvegház Nagyszalontán
A rendszerváltás óta a hazai üvegházak összterülete mintegy 85 százalékkal csökkent.
13 ezer négyzetméteres üvegházat épít egy nagyszalontai gazda. Fazakas Zoltán a Bihari Mezőgazdasági Zöldségszövetkezethez tartozó Tomatesal cégen keresztül hajtja végre a 3,9 millió lejes beruházást.
„Az önrészünk 10 százalék kellett volna legyen, de azt hiszem, hogy amikor meghúzzuk majd a vonalat, leszedjük az első kiló paradicsomot, az önrész el foga érni a 30 százalékot” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak a bihari gazda.
Elmondása szerint nagyon fontos, hogy jó pályázatíróval dolgozzon az, aki uniós forrásokra pályázik, s az is, hogy legyen tőkéje. „Fontos, hogy legyen finanszírozásod, nekünk pedig volt a családban. A bankok nem segítenek. A bank akkor ad pénzt, ha bebizonyítod, hogy nincs szükséges pénzre” – mondja Fazakas Zoltán.
Úgy tervezi, hogy a palántákat jövő év novemberében-decemberében fogja elültetni, a termést pedig 2026 januárjában kezdi majd el értékesíteni.
Véleménye szerint a román kormánynak a jelenleginél jobban kellene támogatnia a hazai termelőket. Az országba évi 50-60 ezer tonna paradicsom érkezik Törökországból, ami nem véletlen. „Az ottani termékeket szubvencionálják, ami által torzítják a romániai piacot. Ha nem tesznek lépéseket a hazai termelők védelmére, az elkövetkező 10-15 évben tovább fog csökkenni a termelés” – mondja a szalontai mezőgazdasági termelő.
Egy évtized alatt mintegy 40 százalékkal csökkent a hazai zöldségtermés. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 2014-ben még 3,8 millió tonna zöldséget termeltek meg a hazai gazdák, tavaly azonban már csak 2,3 millió tonnát. Emiatt a belső fogyasztás negyedét importból fedezzük. Ehhez az is hozzájárult, hogy az üvegházak zöme eltűnt. 1990-ben az üvegházak összterülete 2000 hektár volt, tavaly azonban csupán 234 hektár.