FRISSÍTVE – Megduplázza a kormány a gabonatermelőknek szánt uniós kompenzáció keretösszegét
FRISSÍTVE: Húszmillió eurót fordít a kormány a beáramló ukrajnai gabona miatt kárt szenvedett termelők támogatására, ebből 10 millió eurót az Európai Bizottság biztosít, ugyanannyit pedig a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből különítenek el – jelentette be csütörtökön Nicolae Ciucă miniszterelnök. FRISSÍTÉS: A kormány nem függesztette fel az ukrán gabonatemrékek importját.
Ciucă szerint az erről szóló határozatot el is fogadja a kormány a csütörtöki ülésén, majd a Hivatalos Közlönyben való megjelenésétől számított 15 napon belül lehet kérelmezni a támogatást a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) kirendeltségeinél. A kormányfő hangsúlyozta: meg kell találni a megfelelő megoldásokat a mezőgazdasági termelők és élelmiszeripari feldolgozók problémáinak megoldására, de az Ukrajnának nyújtott támogatást is fenn kell tartani. Éppen ezért a kormány nem függesztette fel az ukrán mezőgazdasági termékek importját.
Petre Daea szociáldemokrata mezőgazdasági miniszter szerint a lengyel, szlovák és magyar importtilalom nyomán Románia maradt az ukrán gabona egyedüli kapuja az uniós piac felé, ezért a hazai agrárszektorra most a korábbinál is nagyobb nyomás nehezedik. A szaktárca vezetője szerint egyelőre annyi változás lesz, hogy az élelmiszerbiztonsági szakhatóság felügyelői szigorúbban ellenőrzik a határon az Ukrajnából érkező mezőgazdasági termékek minőségét, illetve a más piacokra irányuló tranzitot vámzárral látják el, és megfigyelés alatt tartják, amíg elhagyja az országot.
A miniszterelnök beszámolt arról is, hogy választ kaptak az Európai Bizottság elnökétől, Ursula von der Leyentől arra a levélre, amelyben további négy EU-tagállam kormányfőjével együtt a kelet-európai országokba áramló ukrán gabona árleszorító hatásának elemzésére kérték az EB-t. Válaszában az EB elnöke megerősítette, hogy egy második támogatási csomag keretében további 100 millió euróval segítik az ukrán importtól szenvedő tagországok termelőit. Továbbá a búza, kukorica, napraforgó és repce esetében megelőző intézkedéseket hoznak az uniós gazdák védelmére, illetve tovább dolgoznak az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek tranzitjának megkönnyítésén, a szállítmányok jobb követhetőségének biztosításán, a logisztikai költségek csökkentésén - ismertette Ciucă.
A kormányfő hangsúlyozta: válaszában az EB elnöke arra kérte az érintett tagországokat, hogy kerüljék az egyoldalú intézkedéseket, és a közös európai megközelítést szorgalmazta. Nicolae Ciucă hozzátette, párbeszéddel és egyeztetésekkel meg lehet találni a megfelelő megoldást a helyzetre. Reményei szerint erre legkésőbb április 25-én, kedden sor kerül, ekkor tartják meg ugyanis az uniós tagállamok mezőgazdasági minisztereinek tanácskozását.
RMDSZ: a hazai gazdákat részesítjük előnyben az ukrán olcsó gabonával szemben
A kormányhatározat bejelentése után a kormánykoalíció harmadik tagja, az RMDSZ közleményében részletezte: azok a gazdák igényelhetik ezt a támogatást, akiknek 2023. február 1-jén volt raktáron saját termésből származó búzájuk, amit 2022-ben arattak le. „Az RMDSZ fontosnak tartja a gazdák támogatását főleg most, amikor a gabonatermesztők nehéz helyzetbe kerültek az Ukrajnából érkező olcsó gabona miatt” – írták.
A gazdáknak járó támogatás mértékét az APIA számolja ki a learatott és raktározott búza mennyiségének függvényében. A támogatást szeptember 30-ig kapják meg a termelők.
Kapcsolódó
CSAK SAJÁT