Újabb hitelminősítő ronthatja le az Egyesült Államok államadós-osztályzatát
Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról az Egyesült Államok lehetséges legjobb, „Aaa” szintű, világszerte mértékadóként nyilvántartott államadós-besorolásának kilátását a Moody's Investors Service.
A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte azt a véleményét, hogy megnövekedtek az amerikai államháztartási szektor erejére ható, lefelé mutató kockázatok, és e kockázatokat már nem feltétlenül ellentételezik az Egyesült Államokra mint szuverén adósra jellemző egyedülálló erősségek.
A Moody's várakozása szerint a megemelkedett kamatok környezetében, a kormányzati kiadásokat csökkentő és a bevételeket növelő hatékony költségvetés-politikai lépések nélkül az amerikai államháztartási hiány nagyon magas szinten marad, és ez számottevően gyengítheti az Egyesült Államok adósságelviselő kapacitásait.
Az amerikai törvényhozás folytatódó politikai polarizáltsága felveti azt a kockázatot is, hogy a mindenkori amerikai kormányok nem tudnak olyan konszenzusos költségvetési tervet elfogadtatni, amellyel megállítható lenne az amerikai gazdaság adósságtűrő képességének hanyatlása - áll a Moody's elemzésében.
A hitelminősítő várakozása szerint az államháztartási bevételekhez, illetve a hazai össztermékhez (GDP) mért szövetségi szintű kamatfizetési kötelezettségek 2033-ra elérik a 26, illetve a 4,5 százalékot a tavalyi 9,7, illetve 1,9 százalék után. A Moody's közölte: azzal számol, hogy jelentős szakpolitikai változtatások nélkül a GDP-arányos szövetségi államháztartási hiány rövid távon 6 százalékra, 2033-ig 8 százalék környékére emelkedik, mindenekelőtt éppen a magasabb kamatfizetési kötelezettségek miatt.
A cég felidézi, hogy az amerikai államháztartási hiány a 2015-2019 közötti időszakban évente átlagosan 3,5 százalék körüli szinteken mozgott.
Az emelkedő deficitek a szövetségi szintű államadósság-rátát várhatóan a GDP-érték hozzávetőleg 120 százalékára duzzasztják 2033-ig a tavalyi 96 százalékról, és e növekvő államadósság-állomány még tovább emeli a kamatköltségeket - áll a Moody's pénteki londoni elemzésében.
A hitelminősítő hangsúlyozza ugyanakkor azt is, hogy a dollár globális tartalékvalutaként betöltött domináns szerepe révén az Egyesült Államok adósságtűrő képessége jelentősen meghaladja más szuverén adósokét.
A három globális hitelminősítő közül jelenleg már csak a Moody's Investors Service tartja nyilván a lehetséges legjobb - e cég módszertanában „Aaa”-val jelölt - besorolással az amerikai államadósság-kötelezettségeket.
A Standard & Poor's a globális piacvezető hitelminősítők közül elsőként már 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól az elit „AAA” államadós-osztályzatot, egy fokozattal „AA plusz”-ra rontva a hosszú futamidejű amerikai államadósság besorolását. A harmadik globális hitelminősítő, a Fitch Ratings idén augusztusban vonta meg az Egyesült Államoktól az „AAA” államadós-besorolást, szintén egy fokozattal „AA plusz”-ra rontva a hosszú futamidejű amerikai államadósság-kötelezettségek minősítését.