Újabb erdélyi gyárat állítottak le a méregdrága energia miatt

A TMK Artrom resicabányai kohászati üzemében függesztették fel a termelést.

Leállították a termelést az egyik legnagyobb hazai nehézipari vállalat, a TMK Artrom resicabányai üzemében. Ezt Adrian Popescu, a cég vezérigazgatója jelentette be, hozzátéve, hogy a TMK Artrom slatinai gyárában is a termelési kapacitás csökkentését tervezik. Mindkét intézkedést az energia csillagászati ára indokolja, amely miatt nem kifizetődő a termelés.Jelenleg nem kifizetődő a termelés | Fotó: Facebook/TMK Artrom

„A romániai nehézipar egy sorsfordító pillanat előtt áll, a tét pedig a létezése. Ha magasak maradnak az energiaárak, az termelési kapacitások bezárását vonja maga után. Lennének megoldások, de párbeszédre és politikai akaratra van szükség” – hangsúlyozta Popescu. Véleménye szerint első lépésben az energiaárak szabályozására volna szükség, de valamilyen támogatási mechanizmust is ki kellene dolgozni a nagy ipari fogyasztók számára. „Úgy gondoljuk, Románia nem engedheti meg magának, hogy elveszítse a kohászatát” – jelentette ki a TKM Artrom vezérigazgatója.

A kormány 2021 őszén befagyasztotta a villanyáram és a földgáz árát, s egy kompenzációs rendszert is kidolgozott, a közelmúltban pedig szélesítették a haszonélvezők körét. A nagy ipari fogyasztókra azonban ezen intézkedések nem terjednek ki.

A világ egyik legnagyobb acélcső gyártójának számító TKM Artrom resicai üzemében 700-nál több ember dolgozik, a cégnek 2020-ban félmilliárd lejes árbevétele volt. Korábban a marosvásárhelyi Azomureș és a slatinai Alro jelentette be, hogy ideiglenesen felfüggeszti a termelést a megfizethetetlen árú energia miatt. Utóbbi vállalatnál csak részben áll le a munka.

Egyelőre illuzórikusnak tűnik abban reménykedni, hogy az árak hatósági közbelépés nélkül csökkenni fognak a közeljövőben. A legnagyobb hazai termelő, a vízerőműveket üzemeltető Hidroelectrica a napokban kötött négy szerződést 2024-re. A versenytárgyalásra bocsátott villanyáram mennyiségeket 592 és 641 lej/MWh áron kötötték le a vásárlók. Az áram jelenlegi lakossági ára 80 lej/MWh, vagyis töredéke a piaci áraknak.

Kapcsolódók

Kimaradt?