Trónfosztás a kiskereskedelemben: már nem a hipermarketek a vásárlók kedvencei
Sok vásárló átpártolt tavaly az olcsóbb termékeket forgalmazó diszkontáruházakhoz.
Hosszú éveken át a hipermarketek voltak idehaza a vásárlók kedvencei, 2023-ban azonban át kellett engedniük a piacvezető pozíciót, írja az economica.net. A Gfk piackutató cég adatai szerint tavaly a diszkontáruházak piaci részesedése 26,6 százalékra nőtt a kiskereskedelmen belül az egy évvel korábbi 25,3 százalékról. Romániában három diszkontáruház lánc működik: a Lidl, a Penny és a Supeco.
A hipermarketek részesedése az egy évvel korábbi 26 százalékról 25,3 százalékra csökkent, a szupermarketeké pedig 14,1 százalékról 13,6 százalékra. A hazai hipermarketek a Kaufland, a Carrefour, az Auchan és a Cora, míg a szupermarketek a Carrefour Market, a Profi és a Mega Image.
Folytatódott a független kisboltok alkotta hagyományos kiskereskedelem térvesztése, 2023-ban már csak a kiskereskedelmi forgalom 26,5 százalékát adták az egy évvel korábbi 27 százalék helyett.
A diszkontáruházak sikere a fogyasztói árak gyors növekedésének, s ezáltal a vásárlóerő csökkenésének a számlájára írható. A diszkontáruházak jellemzően olcsó termékeket forgalmaznak, ezért sikerült átcsábítaniuk a hipermarketek és szupermarketek ügyfeleinek egy részét.
A vásárlóerő gyengülését jelzi az is, hogy minden korábbinál nagyobb arányban vásároltak az emberek akciós termékeket. A kedvezményes árú termékek aránya a vásárlások összértékének 20 százalékára nőtt, derül ki a Gfk adataiból.
A pénzhiány hatására változtak a vásárlási szokások, sokan cserélték le kedvenc márkáikat olcsóbb termékekre. A Gfk szerint tavaly értékben 14 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, mennyiségileg pedig 2,3 százalékkal. Ez fölöttébb valószínűtlen, ugyanis a költségvetés áfabevétele mindössze 10,9 százalékkal haladta meg a 2022-es értéket. Ha a Gfk adata volna valós, az azt jelentené, hogy az áfabehajtás hatékonysága számottevően visszaesett, ami nehezen hihető.
CSAK SAJÁT