Tizennyolc millió körüli a nem telekkönyvezett romániai ingatlanok száma

Pedig a 2015-ben indított Országos Kataszteri és Telekkönyvezési Program célja az volt, hogy 2023-ban lezáruljon a folyamat.

Csigalassúsággal halad az Országos Kataszteri és Telekkönyvezési Program, írja az economedia.ro. A programot, melynek célja valamennyi romániai ingatlan, épület és telek, kataszteri tervének és telekkönyvének ingyenes elkészítése még 2015-ben indították. A költségeket 1,2 milliárd euróra becsülte Liviu Dragnea, akkori miniszterelnök, amiből 300 millió euró uniós forrásokból lett elkülönítve.Fotó: Facebook/ANCPI

A célkitűzés az volt, hogy 2023 folyamán végezzenek a munkával, azonban ettől még olyan messze vagyunk, mint Makó Jeruzsálemtől. Az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) adatai szerint mostanáig 181 területi-közigazgatási egységben sikerült végezni a telekkönyvezéssel. Ezzel az eredménnyel nem lehet dicsekedni, figyelembe véve, hogy az országban 3181 város és község van, aminek a 181 hozzávetőleg a 6 százaléka.

A folyamat ugyanakkor felgyorsult, mivel 2005 és 2015 között mindössze 7 közigazgatási egység teljes körű telekkönyvezését sikerült elvégezni, amihez képest 181 nyolc év alatt igazán szép teljesítmény.

Sokkal látványosabb a fejlődés, ha a szóban forgó időszakokban betelekkönyvezett területek nagyságát vetjük össze. 2005 és 2015 között 49 362 hektárt sikerült telekkönyvezni, míg az elmúlt nyolc évben 4,607 millió hektárt. Az ANCPI adatai szerint további 6,828 millió hektár telekkönyvezése folyamatban van. Jelenleg a romániai telkek 48,3 százaléka van telekkönyvezve, tehát messze van még a folyamat vége.

2015-ben Liviu Dragnea azt mondta, hogy az országban, becslések szerint 40 millió ingatlan, épület és telek van. Az ANCPI nyilvántartásában jelenleg 21,5 millió ingatlan szerepel, vagyis a teljes állomány mintegy 46 százaléka még telekkönyvezésre vár.  

300 millióból 55 millió

Nem jeleskedtünk a programra szánt uniós pénzek lehívása terén sem. Az ANCPI tájékoztatása szerint 55 millió eurót sikerült felhasználni a 300 millióból. 15,6 millió ingatlant saját költségükön telekkönyveztettek a tulajdonosok, míg 5,89 millió ingatlan esetében a költségeket az állam állta. Egy magán- vagy jogi személy akkor mentesül a költségek alól, ha a közigazgatási egység, ahol a szóban forgó ingatlan található, beiratkozott az országos programba.

Románia tárgyalásokat kezdett az Európai Unióval a telekkönyvezési programra elkülönített pénz felhasználási határidejének meghosszabbítása érdekében.

Az ingatlanok telekkönyvezése azért fontos, mert nélküle nem lehet eladni őket, a mezőgazdasági területek esetében pedig nem igényelhető uniós támogatás. Az erdélyi megyékben sokkal jobb a helyzet, mint a Kárpátokon túl, mivel a telekkönyvezés már az Osztrák-Magyar Monarchia idejében elkezdődött.

Kapcsolódók

Kimaradt?