Szilágy megyében is folyik a földterületek telekkönyvezése

A Szilágyságban is folyamatban van a telekkönyvezés, és ahogy Dari Tamás prefektus fogalmazott, a felmerülő, sok esetben egyedi problémák miatt, településenként más-más ütemben zajlik.

Európai uniós pályázat keretében a megye hat településén, többek között Szilágynagyfaluban, Szilágybagoson és Váralmáson a külterületek és belterületek teljes telekkönyvezését végzik el, ezenkívül a Megyei Kataszteri Hivatal (OCPI) minden településen biztosítja egy-egy kataszteri szektor finanszírozását, telekkönyvezését. Ha jelentkeznek a leszármazottak, akkor még a hagyatéki tárgyalást is lebonyolítják, viszont sok esetben a meghirdetett időpontban nem jelennek meg földtulajdonosok vagy örökösök, illetve nem rendelkeznek szükséges dokumentumokkal.

A polgármesterek részéről megvan az akarat és a törekvés, viszont kevés a megyében a topográfus. Egy szektorhoz 500-600 ingatlan és külterületi földparcella is tartozhat, de amit elkezdtek, azt remélhetőleg legkésőbb jövő év végéig befejezik – mondta a prefektus.Dari Tamás prefektus | A szerző felvétele

Vannak olyan települések, amelyeken a tulajdonosok területet cseréltek, és közjegyzői jóváhagyás nélkül kötöttek adásvételi szerződést, így az önkormányzatnál az adott területre még mindig az egykori földtulajdonos van bejegyezve. Szintén problémás eset a vasútvonal menti terület, mert a „biztonsági zóna” a vasúttársaság nevére van telekkönyvezve. Ugyanez a helyzet a patakok, folyók partján lévő parcellákkal is. A Román Országos Vízügyi Hatóság betelekkönyvezte a tavakat, vízfolyásokat, de megtörténhet, hogy az emberek területéből is levett, mert a patak medre az évek folyamán módosult, és a patak partján több vagy kevesebb föld van, mint előtte volt.

Nagy gondot jelent a varsolci víztározó melletti rész, mert ahol egykoron még az emberek földjeiket művelték, mára ezek nagyrészt víz alá kerültek. „Ahol erdő van, vagy víz folyik, szinte mindenhol gond van” – fogalmazott Dari Tamás.

A rendszerváltás után, a visszakapott földterületek teljes nagyságát néhány tulajdonos nem jelentette be, hogy kevesebb adót fizessen, és most a mérés során látszik, ki mennyi földterületet használ, de előfordul, hogy tolódnak a határok. Egy másik gond a társasokban lévő területek esete, de ezeket is meg lehet oldani szisztematikus bejegyzéssel, ami a valós, aktuális helyzetet tükrözi, és amiért az örökösnek nem kell fizetnie, csak dokumentumokkal igazolnia, hogy öve a terület. Ha nem folytatták le a hagyatéki tárgyalást, és nem jelennek meg a leszármazottak, ideiglenesen a hivatalra telekkönyvezik a területet, amit bármikor igényelhet az örökös.

Sajnos, sok esetben külföldön, vagy más megyében laknak, és ha a földnek „nincs ára”, akkor nem jelentkeznek, mert az átíratást követően az illetőnek adót kellene fizetnie.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A Szilágy Megyei Prefektusi Hivatal a Szilágy megyei területi közigazgatási egységek számára május 17. és 19. között három munkaértekezletet tartott az ingatlanok integrált kataszteri és telekkönyvezési rendszerébe történő, szisztematikus nyilvántartásba vételével kapcsolatosan. Az üléseken jelen voltak az érintett települések polgármesterei, valamint azok a topográfusok, akik az adott településeken végzik a felméréseket. A találkozók célja a kataszterezés során felmerülő problémák megbeszélése, ütköztetése, tapasztalatszerzés, megoldáskeresés volt, hiszen minden községben specifikus problémákkal állunk szemben – nyilatkozta Dari Tamás prefektus, aki azt is elmondta, meggyőződése, hogy a polgármesterek, a Szilágy megyei OCPI és a szolgáltatók bevonásával minden nehézség leküzdhető, és ki tudják használni azt a finanszírozást, amelyet az állam és az Európai Unió a szisztematikus kataszterezéshez biztosít.

„A vidéki közösségeink jelenlegi és jövőbeli fejlődésének szempontjából elengedhetetlen az ingatlanok rendszeres kataszteri és telekkönyvezési nyilvántartása. Ezen kezdeményezés legfőbb célja, hogy a dokumentumok valóban a realitást tükrözzék. Egy szektor felmérése után a hivatalban 60 napig ellenőrizhető a telekkönyvezés, ha a tulajdonos azt észleli, hogy területére más személyt jegyeztek, akkor abban a periódusban fellebbezhet. A birtoklevelek adminisztratív úton történő módosítására is lehetőség van, ha helytelenül szerepel rajta a tulajdonos neve. Eddig csak bíróság által lehetett egy birtoklevelet kiállítani, de ha a személyi szám által egyöntetűen látszik, hogy az övé a terület, akkor ez korrigálható bírósági végzés nélkül is. A szisztematikus nyilvántartásba vétel nagy előnye ugyanakkor az is, hogy az ügyintézés egyszerűsített és anyagilag kedvező. Arra biztatok mindenkit, hogy éljen a kínálkozó lehetőséggel és a helyi önkormányzatok hívására jelenjenek meg a szükséges dokumentumokkal” – nyilatkozta Dari Tamás, a kormány területi képviselője.

Kapcsolódók

Kimaradt?