Tizenhárom székelyföldi településen építik ki a gázhálózatot

Csíki, gyergyói és háromszéki települések gázhálózatának kiépítéséről és modernizálásáról szóló szerződését írták alá csütörtökön Bukarestben – közölte az RMDSZ.

A Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) keretében megvalósuló beruházások összértéke több mint 222 millió lej, ebből 262 km gázvezetéket építenek Csíkszentdomokos, Csíkszenttamás, Csíkkarcfalva, Csíkdánfalva, Csíkmadaras, Csíkcsicsó, Madéfalva, Csíkrákos, Csíkszentsimon, Csíkszentimre, Gyergyóremete, Eszenyő és Uzon településen.

A Hargita és Kovászna megyei gázhálózat modernizálására összesen 5 pályázat érkezett, ebből 2 szerződést korábban online, 3 szerződést csütörtökön írt alá Cristian Ghinea európai alapokért felelős miniszter. A találkozón Tánczos Barna miniszter is részt vett. Hegedüs Csilla, az európai alapok minisztériumának államtitkára szerint ez egy nagyon fontos pillanat.

„A mostani kormányzás számunkra az építkezésről szól. Az elmúlt 150 napban kórházakat építettünk és újítottunk fel, településeink vezetőivel átbeszéltük a fejlesztési prioritásokat, egyeztettünk a bürokrácia csökkentéséről, elakadt pályázatokat indítottunk újra. Mi azt vállaltuk, hogy fejlesztjük településeinket, olyan intézkedéseket hozunk, amelyek megkönnyítik az emberek mindennapjait. A mai szerződések aláírása egy nagy lépés, bebizonyosodik, hogy a kormányzás egy olyan eszköz, ami sikereket hoz a magyar emberek életében” – idézte a közlemény az államtitkárt.

Jelenleg ezeken a településeken az elsődleges energiaforrás a tűzifa, a cél azonban egy sokkal környezetkímélőbb, hatékonyabb és gazdaságosabb módszer használata a háztartások, adminisztratív épületek melegítésére, a különböző háztartási munka elvégzésére.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

„Székelyföldön évek óta több ezer háztartás hiába várt arra, hogy majd a kinevezett gázszolgáltató kiépíti a hálózatot, sajnos azzal kellett szembesülnünk, hogy csak a fejlettebb, nagyobb fogyasztó potenciállal rendelkező térségekben, településeken történtek ilyen irányú beruházások, pedig igény lenne rá szinte mindenhol. Meglehet, hogy ez az utolsó lehetősége Romániának és Székelyföldnek, hogy EU forrásokból ilyen irányú és nagyságrendű támogatást kapjunk” – nyilatkozta a szerződések aláírása után Barti Tihamér, a Székelyföldi Önkormányzati Tanács elnöke.

A következő hónapokban a beruházás előkészítése zajlik, a tervek szerint 2022 tavaszán elkezdődhetnek a munkálatok.

(Címlapfotó forrása: gov.ro)

Kapcsolódók

Kimaradt?