Tanulmány: kb. 20 százalékkal kellene csökkentenünk a fogyasztást, ha Moszkva elzárná a gázcsapot
A fekete-tengeri kitermelés egyelőre nem képest biztosítani az ország energetikai függetlenségét.
Az Európai Uniónak 15 százalékkal kellene csökkentenie a gázfogyasztását ahhoz, hogy ne érezze meg, ha Oroszország teljesen leállítaná a szállításokat, derül ki a Bruegel tanácsadó cég számításaiból. A brüsszeli székhelyű cég annak kapcsán tett közzé egy erre vonatkozó tanulmány, hogy Moszkva felfüggesztette a gázszállítást az Északi Áramlat – 1 vezetéken. Ezt a szokásos éves karbantartási munkálatokkal indokolták, azonban az európai vezetők attól tartanak, hogy Oroszország fegyverként használja a földgázt, s végérvényesen felfüggeszti a szállításokat az EU-ba.
„Az orosz gáznak cseppfolyósított gázzal való helyettesítése elérte a határait. Az európai gázimport csökkenését mostantól kizárólag a fogyasztás csökkentése ellensúlyozhatja. Az EU szintjén, az elkövetkező 10 hónapban a 2019-2021-es időszak átlagos fogyasztásának 15 százalékos csökkentésére lenne szükség” – olvasható a Bruegel tanulmányában.
Az orosz szállítások esetleges leállása nagyon eltérő módon érintené az EU-tagállamokat. Spanyolország, Portugália és Franciaország egyáltalán nem használ orosz gázt, míg Olaszországnak csak 9 százalékkal kellene csökkentenie a fogyasztását. Ezek az államok főleg Észak-Afrikából fedezik a szükségleteiket.
Az orosz gáz teljes hiánya Finnország és a balti államok számára jelentené a legnagyobb kihívást, melyek 54 százalékkal kellene visszafogják a fogyasztásukat. Pozitívum ugyanakkor, hogy nem nulláról kell indulniuk, az idei év első négy hónapjában ugyanis már 35 százalékkal csökkentették az orosz gáz felhasználását.
Lengyelország, Dánia és Svédország szintén nem várják ölbe tett kézzel, hogy mit lépnek az oroszok, az elmúlt három év átlagánál 20, illetve 19-19 százalékkal kevesebb orosz gázt fogyasztottak idén.
Romániában a fogyasztás 28 százalékát adja az orosz gáz. Az első negyedévben a fogyasztás kb. 11 százalékkal csökkent, ami főleg annak volt a következménye, hogy részben vagy teljesen leállt több nagy ipari fogyasztó. Megkönnyíti a helyzetet, hogy júniusban elkezdődött a kitermelés a Fekete-tengerből, ami azonban idén csak a szárazföldi kitermelés csökkenését tudja kompenzálni, az orosz importtól való függést nem.
Egyelőre a fogyasztók és a hatóságok sem lehetnek nyugodtak, mivel jelenleg a hazai tározók feltöltöttsége csak 46 százalék, ami elmarad az EU-s átlagtól. A téli szezonban a belföldi fogyasztás kb. 40 százaléka háztartási, az egyik szükségmegoldás tehát a lakások alacsonyabb hőmérsékletre való felfűtése lehetne, aminek azonban nagyon negatív volna a társadalmi visszhangja, mivel a 80-as évek állapotait idézné. Alternatív lehetőségek hiányában marad tehát a remény, hogy továbbra is érkezik az orosz gáz.