„Szeretnél IT-ra váltani, és sokat keresni?” – így hangzik a reklám. Mi a valóság?

Szeretnél IT-ra váltani, és sokat keresni? – hangzik a reklámszöveg, hirdeti számos cég, azt ígérve, hogy néhány hónap vagy akár néhány hét, és máris megvan a képesítés, az álomállás, ahol már a kezdő fizetés is magasabb az átlagnál. Onnan pedig már csak felfele visz az út.  Utánanéztünk, mennyire valós és lehetséges ez. 

„Kétféle ember van, az egyik az, aki mindig ezzel foglalkozott, és magától értetődő, hogy bármikor megtalálja a lehetőségeit ezen a téren, a másik fajta ember, akinek új ez a terület, meg tudja tanulni, ha sok türelme van és kitartása, de ha máshol jár az esze, akkor nem fog menni” – vallja Székely Szabi, aki alkalmazásokat fejleszt saját kis cégüknél, amit egy társával hoztak létre.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

„Nehezen tudom felmérni, hogy mennyi idő kell, mivel benne vagyok. De a tesztelést, manuális teszteléshez szükséges tudást talán könnyen el lehet sajátítani. Annak viszont elég kevés köze van a szakmához” – mondja Székely Szabi. Korábban is saját alapítású cégnél dolgozott, mióta azt eladták, ketten folytatják a társával.

Az álomállást ígérő cégek szerinte gyanúsak, mert kereslet biztosan van munkaerőre, és a kínálat nem bírja utolérni a keresletet, de mivel az új állást kereső képességeitől nagyban függnek a lehetőségei, így szerinte nem lehet megígérni, hogy biztosan megtalálja a helyét ezen a pályán.

Az informatikus szerint bármibe is szeretne valaki akár a nulláról belekezdeni, inkább az autodidakta tanulási módot javasolja, mint egy nagyon drága tanfolyamot.

„Szerintem simán neki lehet kezdeni autodidakta módon, de mindenképp olyan helyről, ahol jól strukturáltan megtalálható a tananyag” – mondja Szabi. Úgy gondolja, még a programozás tanulásába is érdemes belevágni, akár 40 évesen is nulláról kezdve: „kitartás és türelem kérdése az egész. Ha sok időbe telik is, ha az ember egyszer megtanult egyet, könnyen vált. A különböző programozói nyelvek alapjai nagymértékben egyeznek”.

Az interneten keresgélve ingyenes oktatóanyagokat sokhelyen találhatunk, akár a Youtube-on is, vagy vannak ingyenes és fizetős tanulási lehetőségek például a w3schools oldalon, a Coursera.com-on vagy az Udemy.com-on, és egyeseken bizonyítványt is szerezhetünk.

Fordítóból szoftvertesztelő

Internetes oktatóanyagokkal kezdte, és úgy gondolta, a tesztelés megtanulásával fog betörni a szakmába a Kolozsváron élő Iulian Pocotila, aki közel 40 évesen váltott. Szerinte áldozatokkal jár a karrierváltás, és sok időbe telik, míg megtérül, de megéri a fáradságot.

„ Azt hiszem, az én esetemben ez egy kicsit más volt, mert néhány extra készségem már volt: matematika-fizika osztályban végeztem a középiskolát, aztán filozófiát tanultam. Négyféle logikai gondolkodást tanultam, tehát a strukturált, racionális gondolkodást sajátítottam el, és ez a legfontosabb, ha informatikában akarsz elhelyezkedni, bármikor” – meséli a Maszolnak Iulian, aki korábban szabadúszó fordítóként dolgozott körülbelül tíz éven át.

Amikor az állam elkezdte megemelni az egyéni vállalkozók adóit, miközben a fordítási díjak alig emelkedtek, már nem volt kifizetődő a munkája. Informatikus barátai sokszor biztatták, hogy váltson, és végül hat éve született meg a döntés.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

„ Az informatikába többféle belépő van, én a tesztelést választottam, szerintem ez a legegyszerűbb út, feltéve, ha strukturáltan tudsz gondolkodni, és van benned kíváncsiság. Először átnéztem néhány oktatóanyagot, és két hónapos tanfolyamon vettem részt egy informatikai cégnél, ahol volt néhány barátom. A tanfolyam az alkalmazottaknak szólt, hogy felkészüljenek a legfontosabb tesztelési tanúsítvány megszerzésére, az ISTQB-re. Utána elvégeztem egy másik két-három hónapos tesztelés-tanfolyamot távoktatásban. Újratanultam az ISTQB alapelveket, de gyakorlatiasabban. Mindezt úgy, hogy sem nem fizettem, sem nekem nem fizettek semmit” – magyarázta Iulian, akinek ezek után félév kellett az áttöréshez.

„Akkor vagy tesztelő, amikor elsajátítottad a tesztelés alapelveit. Ha ezeket megtanultad, akkor bármilyen projektben tudod majd használni legyen az telefontesztelés, egy orvosi alkalmazásé vagy játéké. Az alapelvek ugyanazok. Többféle standard és bizonyítvány van ezen a téren. A legismertebb az ISTQB. Miután megtanultad, egy új projektbe kezdve három hónap, míg beletanulsz, egy év, ha bonyolultabb” – magyarázta Iulia. Hozzátette: „ha nagyon jó vagy, előbb-utóbb egy külföldi cégtől kapsz állásajánlatot, az ittenihez képest dupla fizetést, lehetőséget itthoni munkára néhány delegációval kiegészítve”.

Iulian végül négy évvel ezelőtt kezdett tesztelőként. „Fél év után tesztelő és projektvezető voltam. Aztán jött a világjárvány és fél év leállás. Eközben újabb tanfolyamot végeztem. Aztán 2021 májusában gyakornoki pozícióból indultam egy új cégnél, ott maradtam 2 évig. Idéntől egy tesztelő cégnél dolgozom, mid/senior vagyok, tehát a terveim szerint alakult a váltás. Hivatalosan is Senior QA szerintem úgy januárban leszek” – számolt be Iulian.

Úgy gondolja, az is járható út lehet, hogy aki IT-ban szeretne dolgozni, befizet egy kurzusra, de nem ezt tartja a legjobb módnak, hiszen nagyon drága, és nem garantál állást is.

„Lehet jelentkezni állásokra az ott szerzett diplomával, de, ha felvesznek, a munkaadók úgyis tudják, hogy nulláról kell kezdjék veled, mert nem elég interaktívan tanultál a kurzuson” – fejti ki véleményét Iulian.

Egy fizetett vagy fizetetlen gyakornoki munka sokkal többet ér szerinte, ha sikerül ilyent szerezni. „Tudom, hogy nehéz, de megéri három hónapot kibírni pénz nélkül, és meggyőzni egy céget, hogy számíthatnak rád” – javasolja a szoftvertesztelő. Hozzátette:„azért választottam az informatikát, mert olyan munkát akartam, amit bármelyik országban lehet gyakorolni, és azt akartam, hogy ne egy munkaadó rabszolgája legyek”. Tapasztalatai szerint a területen dolgozók egyharmada karrierváltással érkezett az IT-ba. 

Kommunikációs szakember volt egy másik megkérdezettünk, R. Katalin, aki projektmenedzser egy kis cégnél, ahol elsősorban webshopok fejlesztésével foglalkoznak.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

„Az utam nem szokványos szerintem, én PR-os voltam, majd úgy kezdtem IT-ban dolgozni, hogy hívtak projektmendzsernek. Miután onnan személyes okokból eljöttem, nem informatikai cégnél folytattam, viszont úgy öt éve eldöntöttem, hogy ahhoz, hogy decens életet élhessek Kolozsváron, nekem IT-ban kell dolgozni. Volt egy kevéske tapasztalatom projektmenedzserként, és tudtam, hogy minden területen arra panaszkodnak, hogy nehéz embert találni. Ez a két dolog adta a hitet, hogy egyből sikerülhet, de kiderült, hogy kevéske a projektmenedzseri tapasztalatom ahhoz, hogy egykönnyen állást találjak” – számolt be Katalin, aki szintén harmincas évei végén váltott.

Végül kilenc hónap CV-küldözgetés után összejött az új állás. A fizetése nagyjából a duplája lett, mint a korábbi munkahelyén.

„Sok időbe telt, és azt mondhatom, hogy mai napig érzem, hogy nem vagyok az a huszonéves infós, aki nagyon otthon van a témában, de projektmenedzserként a legfelsőbb képesítést is megszereztem, és jó visszajelzéseket kapok” – meséli Katalin.

Az IT-szektorként emlegetett terület nagyon sokféle munkakört ölel fel, és egyre bővül. Még követni sem könnyű a laikusnak, mit is fednek a SAP ABAP-fejlesztő, ERP/CRM-tanácsadó, data engineer, scrum master, agile project manager stb. megnevezések. Van, amihez már közgazdaságtani, pénzügyi ismereteket is kérnek, és elvárás lehet több idegen nyelv ismerete is. A fizetések többnyire 800 és 7000 euró között mozognak az egyik munkaközvetítő oldala szerint.

Sokféle képesítés belépő lehet

Közgazdászként került be az IT világába, és vállalatirányítási rendszerrel (ERP) foglalkozik egy másik megszólalónk is, aki nem szeretné, ha név szerint említenénk.

„A pénzügyi folyamatokat figyelem, külső-belső könyvvitel, tehát minden, ami könyvelés. A funkcionális oldalról indultam, de ha az embernek van egy kis technikai affinitása, akkor közelebb kerül a technikai oldalhoz is. A technikai csapat csak a szoftver működését felügyeli, de ők nem értik a folyamatokat. Én tulajdonképpen ellestem a programozást a technikai csapattól. Így most a funkcionális és a technikai csapat között vagyok, tehát tudom például javítani, tesztelni a fejlesztéseket, és megmondani a technikai csapatnak, hogy mit kellene másképp, hova akarunk eljutni” – magyarázta.

Szerinte is be lehet kerülni az IT-s körforgásba, hiszen nagyon sokféle képesítésű emberre van szükség.

„Az adatbiztonság részlegen kezdtem, és ide valójában nem kell semmi specifikus tudás, egyszerűen megbízható ember kell lenni. Majd a pénzügyi részlegen folytattam, és most a pénzügyi és a technikai részleg között vagyok. Tehát szerintem van lehetőség még IT-s háttér nélkül is belekezdeni. Hiszen ott van például ez az ERP-rendszer, ennek rengeteg modulja van, és nincs ember, aki minden modult, minden részét átlátja. Mivel a rendszer nagyon komplex, ezért nagyon sokféle képesítésre van szükség. Például sokan a logisztika iránti érdekeltségüket tudják hasznosítani” – fejtette ki a lehetőségeket.

Fényes jövő, de talán inkább külföldön

Abban egyetértettek a megszólalóink, hogy  jelenleg még mindig óriási az informatikai cégeknél a munkaerőhiány. Katalin is elmondta, az ők cégük is folyamatosan keres embereket.

„Már volt, hogy teljesen kezdővel nagyon jó tapasztalatok voltak. Tehát igenis bejöhet az, hogy tapasztalat nélkül is talál állást egy kezdő. Viszont negatív élményünk is volt nemrég. Nem szakmailag nem felelt meg az ember, hanem egyszerűen nem illeszkedett abba, amit elvártunk, így nem hosszabbítottunk szerződést vele” – mondta el a projektmenedzser.

A szoftvertesztelő Iulian szerint a jövőbeli lehetőségei nagyon jók, bár nem feltétlenül Romániában látja ezeket. 

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

„Ha az állam megadóztatja az IT-szektort, az ott dolgozók fele távozhat külföldre. A béreink itt alacsonyabbak, mint kint, pedig a románok nagyon jók a szakmában, tehát szerintem nem sokan fognak gondolkodni, amikor 30-50 százalékkal magasabb fizetést ajánlanak nekik külföldön. A tesztelésben a fizetések 3000 eurónál megállnak. Németországban 3000 eurónál kezdődnek ugyanazért a munkáért” – magyarázta Iulian.

 „2010-2020 között – nyilván túlozva – azt mondhatni, hogy mindenkit felvettek, akinek CNP-je volt ebben az országban, főleg multinacionális cégekhez. Aztán ez enyhült, de mindig emberhiány van. Úgy hallottam, a fizetések is nőttek még a járvány alatt, mert ugye otthonról kellett dolgozni, és sokan rájöttek, hogy akkor már dolgozhatnak külföldre is, és mivel jobban lehetett keresni, így az itteni munkaadó kénytelen volt emelni, ha meg akarta tartani az alkalmazottait” – meséli Székely Szabi.

Bár időközben a mesterséges intelligenciát is be lehet vetni segítségként, ez még nem jelenti azt az IT-ban sem, hogy az ember helyét átveszi a számítógép, véli az informatikus.

„A számítógépnek – egyelőre – úgyis kell az ember, hogy megmondja, mit csináljon. Jelenleg a mesterséges intelligenciát használó eszközök – a ChatGPT, Bard, stb.– leginkább kódrészleteket tudnak megírni, amivel felgyorsíthatják a termelési munkafolyamatokat, viszont kell a fejlesztő, aki összerakja mindezt egy működő applikációvá. A mesterséges intelligencia segítsége miatt kevesebb emberi erőforrásra van szükség, de eközben szoftverből egyre több kell, így hosszú távra egyszerűen megjósolhatatlan, hogy a mesterséges intelligencia milyen változásokat hoz majd ebben a szakmában” – magyarázta a fejlesztő.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?