Sorozatban a tizenhetedik évet is veszteséggel zárta a CFR Marfă
Jövőre véglegesen holtvágányra kerül a többmilliárd lejes adósságot felhalmozott állami vállalat.
Az állami vasúttársaság teherfuvarozási részelege veszteséggel zárta a tavalyi évet is, sorozatban a tizenhetediket. A CFR Marfă árbevétele az előző évi 778,5 millió lejről 677,1 millióra csökkent 2024-ben, miközben az éves deficitje 231,1 millió lejről 328,6 millióra emelkedett.
Nőtt az adósságállomány is, mely december végén már 4,7 milliárd lejt tett ki, míg az alkalmazottak száma 3212 főről 3049-re csökkent.
A CFR Marfă utoljára 2007-ben volt nyereséges. Abban az évben még 18 766-an dolgoztak a cégnél, közel hatszor annyian, mint jelenleg, az árbevétele pedig 1,8 milliárd lej volt.
Az állami vasúti teherforgalmi vállalat jövő márciusig csődmegelőzési eljárás alatt áll, utána azonban felszámolásra kerül. Az, hogy menthetetlen, már 2020-ban világossá vált, azt követően, hogy az Európai Bizottság szabálytalannak találta a cégnek adósságok elengedése formájában nyújtott állami támogatást. Az uniós testület kötelezte a román államot, hogy az elengedett 570 millió eurós összeget hajtsa be a vállalaton, amire azonban a mai napig nem került sor.
Tavaly a kormány egy új állami vasúttársaság létrehozásáról döntött, mely a CFR Marfă megszüntetése után annak a helyébe lép majd. Az elképzelés az, hogy az új cég, melynek neve Carpatica Feroviar lesz, átvenné a CFR Marfă járműállományának egy részét. Emiatt a vasúti magánfuvarozók bepanaszolták a bukaresti kormányt az Európai Bizottságnál, mondván, ezzel az eljárással fittyet hány a szabadpiac szabályaira.
Kapcsolódó
Miközben a CFR Marfă bő másfél évtizede csak küszködik, addig a magánkézben levő vasúti teherfuvarozók zöme sikeresen működik. A piacvezető Grup Feroviar Român 1,02 milliárd lej árbevétel mellett közel 2,7 millió lej profitot termelt tavaly. A 2005-ben nulláról induló, jelenleg közel 2600 dolgozót foglalkoztató cég az elmúlt két évtizedben egyetlen év kivételével mindig nyereséges volt.