banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Sok az ásványvizünk, de egyre kevesebbet fogyasztunk belőle

Két év alatt 58 százalékról 45 százalékra csökkent azok aránya, akik több-kevesebb rendszerességgel palackozott vizet vásárolnak.

Csökkenőben van a palackozott víz fogyasztása Romániában, írja a Business Magazin. A Reveal Marketing piackutató cég legfrissebb felmérése szerint jelenleg a lakosság 45 százaléka fogyaszt, több-kevesebb rendszerességgel palackozott vizet, míg ezelőtt két évvel még 58 százalék volt az arányuk. Ez minden bizonnyal szoros összefüggésben van az inflációval, ez a termék ugyanis a hazai háztartások elsöprő többsége számára könnyen nélkülözhető.Fotó: Pixabay

Azt a népszerű vélekedést, hogy a hazai palackozott víz minőségileg jobb, tehát egészségesebb lenne a csapvíznél a szakértők által időről-időre elvégzett elemzések nem támasztják alá.

Az Európai Unió nyilvántartott ásványvízforrásainak 60 százaléka Romániában található, azonban a termelésnek mindössze 3 százalékát adjuk, írja a Business Magazin.

Annak ellenére, hogy bővében vagyunk az ásványvíznek, nem tartozunk az EU legnagyobb fogyasztói közé. A Natural Mineral Water Europe adatai szerint a kontinensen a legtöbb palackozott vizet az olaszok isszák, fejenként évi 249 litert. Őket a németek (144 liter), a magyarok (138 liter), a görögök (137 l), a portugálok (136 l), a franciák (136 l) és a spanyolok (136 l) követik.

Románia a középmezőnybe tartozik 106 literrel. A legkevesebb palackozott vizet a svédek (10 liter), a dánok (20 liter) és a finnek (20 liter) fogyasztják.     

Az EU-ban 2022-ben értékesített palackozott víz 81 százaléka ásványvíz volt, 15,89 százaléka forrásvíz, 2,99 százaléka pedig közönséges csapvíz. A szénsavmentes víz sokkal népszerűbb a szénsavasnál, 64 százalék a piaci részesedése.

Az alkoholmentes italok piacán a palackozott víz a legnépszerűbb termékcsoport 48 százalékkal, a szénsavas üdítőitalok 39, a gyümölcslevek 6, a szörpök pedig 7 százalékos piaci részesedéssel rendelkeznek.

A hazai fogyasztási szokások kevéssé térnek el az uniós sémától. A 2 milliárd litert kevéssel meghaladó éves összfogyasztásnak több mint háromnegyedét a természetes ásványvíz teszi ki (1,571 milliárd liter), forrásvízből 357 millió liter, palackozott csapvízből pedig 272 millió liter fogy.

A legnépszerűbb romániai ásványvíz az 1806 óta folyamatosan palackozott székelyföldi Borsec (Borszék). A piacot a Borsec, az Aqua Carpatica, az Izvorul Alb, a Bucovina és a Dorna márkák dominálják, melyek együttesen a fogyasztás 80 százalékát fedezik. 

Szakemberek becslései szerint idén 243,6 milliárd dollár lesz a palackozott vizek globális piacának az értéke. A legnagyobb piac Kína, ahol idén várhatóan 64 milliárd dollár értékben vásárolnak majd palackozott vizet.    

Kapcsolódók

Kimaradt?