banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Sehol sem lenne a román és a magyar gazdaság Bukarest és Budapest nélkül

Bukarest 17,3 százalékkal emeli meg az egy főre eső GDP-t, Budapest pedig még nagyobb arányban, 24,1 százalékkal.  

Románia az Európai Unió vízfejű országai közé tartozik, melyekben a főváros a lakosság számához képest aránytalanul nagy mértékben járul hozzá a gazdaság teljesítményéhez. Ha Bukarest megszűnne az ország része lenni, akkor egy főre eső bruttó hazai termék (GDP) 17,3 százalékkal csökkenne, írja a Ziarul Financiar.Fotó: Facebook/We Love Budapest/TShot

Az uniós és a német statisztikai hivatal, az Eurostat és az iwd adatai azt mutatják, hogy más tagállamokban ennél is nagyobb a főváros dominanciája. Szófia 29 százalékkal járul hozzá a bolgár gazdaság lakosságarányos teljesítményéhez, míg Budapest az egy főre eső magyar GDP 24,1 százalékát adja. Hasonló helyzetben van Athén is, mely nélkül a görög gazdasági mutató 18,8 százalékát esne vissza.

Románia egy cipőben jár Szlovákiával és Csehországgal, melyekben 17,4, illetve 17,2 százalékkal lenne kisebb a GDP/fő a főváros hozzájárulása nélkül.

A legkisebb súlya a gazdaság egészén belül Rómának és Berlinnek van, melyek nélkül az egy főre jutó olasz és német GDP mindössze 1,6, illetve 0,1 százalékkal csökkenne. Ennek az oka az, hogy Olaszország gazdaságilag legfejlettebb régiója nem az Örök Város és környéke, hanem Észak-Olaszország, azon belül pedig Torino és Milánó.

Hasonló a helyzet Németországban, ahol Berlin sokkal inkább politikai és kulturális központ, mintsem gazdasági. A német gazdaság, azon belül pedig az ipar súlypontja jelenleg az egykori NSZK déli tartományaiban.  

Ausztria, Hollandia és Spanyolország szintén a kevéssé fővároscentrikus országok közé tartoznak, Bécs, Amszterdam és Madrid hozzájárulása az egy főre eső GDP-hez csak 4,6, 5,8, illetve 6,1 százalék.  

Kapcsolódók

Kimaradt?