Rosszul állunk az idősödők foglalkoztatottsága terén

Svédországban az 55 évnél idősebbeknek a 77,6 százaléka dolgozik, nálunk 48,5 százalékuk.

Románia az utolsók között van az Európai Unióban (EU) az idősek foglalkoztatottságának a tekintetében. Az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat adatai szerint 2020 végén az Európai Unió 55 és 64 év közötti életkorú polgárainak 59,6 százaléka dolgozott.

Romániában ezzel szemben ebben a korcsoportban csak 48,5 százalék volt a munkaviszonnyal rendelkezők aránya. Ez nem meglepő adat, mivel köztudomású, hogy a hazai munkáltatók ódzkodnak az 50 évnél idősebbek alkalmazásától. A romániainál alacsonyabb csupán három tagállamban volt a dolgozók aránya: Horvátországban (45,5 százalék), Görögországban (44,6) és Luxemburgban (44).

A leginkább Svédországban, Észtországban, Németországban, Dániában és Hollandiában aktívak az 55 évnél idősebbek, előbbiben 77,6 százalék a dolgozók aránya. A magyarországi érték hajszálpontosan megegyezik az EU átlagával.

Az Eurostat szerint minél képzettebb valaki, annál nagyobb valószínűséggel fog dolgozni azt követően, hogy betöltötte az 55-ik életévét. A statisztikákból az is kiderül, hogy az életkor növekedésével egyre nagyobb az eltérés a két nemnek a munka mezején való aktivitása között.

A szóban forgó korcsoportban 25 tagállamban magasabb a dolgozók aránya a férfiak, mint a nők között. Hat ország esetében az eltérés meghaladja a 20 százalékot. Magyarországon 22,4 százalékkal magasabb a munkahellyel rendelkező idősödő férfiak aránya, mint a nőké, míg Románia esetében 22,9 százalék a különbség. A legnagyobb eltérés Máltán van a két nem aktivitása között, a szigetországban 55 év fölött 29,1 százalékkal magasabb a dolgozó férfiak aránya.

A két kakukktojást, Finnország és Észtország jelenti. A két észak-európai országban az 55 évnél idősebbek között a dolgozók aránya nagyobb a nőknél, mint a férfiaknál.

(Nyitókép: Agerpres)

Kapcsolódók

Kimaradt?