Románia elég jó a beruházókat megcélozó országmarketing terén, sajnos, csak elméletben
Egy tanulmány Lengyelország, Szlovénia, Magyarország és Szlovákia elé rangsorolta Romániát.
Viszonylag jól áll Románia a külföldi befektetőknek az országba történő édesgetése terén, legalábbis az Emerging Europe üzleti tanácsadó cég szerint. A cég Investment Promotion Report című, az economedia.ro által idézett elemzése a közép-kelet-európai térség 23 országa közül Romániát a 9 helyre rangsorolta.
Az Emerging Europe a térség országainak a befektetések előmozdításáért felelős intézményeit minősítette. Az elemzés szerint a legjobban az észt szakhatóság, az Invest Estonia működik, megelőzve egy másik balti államot, Litvániát (Invest Litvania). A képzeletbeli dobogóra Csehország fért még fel, megelőzve Ukrajnát és Grúziát.
Rejtély, hogy Ukrajna hogyan ért el ilyen kedvező helyezést, mivel a kelet-európai állam sosem tartozott a külföldi befektetők kedvenc célországai közé, de ugyanez elmondható a 7., illetve a 8. helyre rangsorolt Moldvai Köztársaságról és Fehéroroszországról is.
Kissé furcsa az is, hogy Románia a 9. helyre került, megelőzve többek között Lengyelországot (10.), Szlovéniát (12.), Magyarországot (17.) és Szlovákiát (19.). Ennek a ranglistának a fényében nehezen érthető, hogy a világ legnagyobb akkumulátorgyártója, a kínai CATL miért Debrecenben szándékozik 7,3 milliárd eurós beruházással gyárat építeni, s nem, mondjuk Nagyváradon vagy Szatmárnémetiben.
Az Emerging Europe szerint a beruházási célországként történő promoválás terén Albánia, Koszovó és Azerbajdzsán teljesít leggyengébben a régióban. Romániában a kormánynak alárendelt Invest Romania foglalkozik az országnak a potenciális beruházók körében való népszerűsítésével.