banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Összevissza kapkodott a kormány a minimálbér-emelés szabályozásával – hétfőtől hatályba lép az emelés

Július 1-től, hétfőtől 400 lejjel, 3700 lejre nő a bruttó minimálbér, ugyanakkor az adómentes része 200 lejről 300 lejre emelkedik. Több szabályozás van érvényben a kötelező legkisebb bér kapcsán, a munkaadók pedig kénytelenek számolgatni, nehogy megtörténjen, hogy a döntéshozók által büszkén bejelentett emelés után, az alkalmazott mégis kevesebb pénzt visz haza. A kérdést Debreczeni László adószakértővel jártuk körül.

Utolsó pillanatban, a pénteki kormányülésen orvosolta a kormány a minimálbérrel kapcsolatos szabályozás anomáliáját. Amióta a kormány elfogadta a minimálbér-emelésre vonatkozó rendeletét, a vállalkozók, a szakszervezetek folyamatosan sürgették, hogy emeljék meg a 4000 lejes küszöböt is, hogy a 3700 lej bruttóval és az ételutalványokkal számolva, az alkalmazott még kaphassa meg a 300 lejre számolt adókedvezményt. Figyelmeztettek, ha a küszöb nem változik, egyes alkalmazottak nettó fizetése csökkenhet, vagy a munkáltatók lemondhatnak egyes juttatásokról, például az ételutalványokról.

Fotó: Debreczeni László személyes archívuma

Végül pénteken úgy döntöttek, nem emelik ugyan küszöbértéket, de ebbe nem számolják bele az étkezési utalványokat, és ezzel ideiglenesen megoldották a problémát. A küszöbértéket a minimálbér emeléssel arányosan, 400 – 500 lejjel kellett volna növelni, de így is működik, hogy nem számolják bele az ételutalványokat, mutatott rá Debreczeni László. Hozzátette, a havi 500 – 600 lejes ételutalványokkal különben a minimálbéren foglalkoztatottak teljes bruttó jövedelme meghaladta volna a 4000 lejes küszöböt, és már nem kaphatták volna meg a 300 lejre az adókedvezményt, így esett volna a nettó fizetésük.

Az étkezési utalványok vagy étkezési segélyek értékét nem veszik figyelembe a béren kívüli juttatások nyújtására vonatkozó 4000 lejes küszöb kiszámításánál, jelentette be pénteken Mihai Constantin kormányszóvivő. Hozzátette, ez júliustól 2024 decemberéig terjedő időszakra érvényes.
Fontos ugyanakkor, hogy idén januártól minden munkáltató köteles megemelni a két évnél hosszabb ideje minimálbéren foglalkoztatott alkalmazottak bérét, ami azt jelenti, hogy ebben az esetben ők elveszítik a 300 lejes adókedvezményt. Annak érdekében, hogy ezek a személyek legalább ugyanabban a nettó fizetésben részesüljenek, mint akik minimálbéren vannak alkalmazva a fizetésüket legalább 3930 lejre kell emelni, javasolja Debreczeni László. Kifejtette, ha csak egy lejjel is, de kötelezően meg kell emelni azok fizetését, akiket már több mint két éve foglalkoztat minimálbéren ugyanaz a munkaadó, ám ez esetben is elvesz az adókedvezmény, így a nettó csökken. Vigyázni kell, mert a munkafelügyelőség hivatalos álláspontja szerint, az így megemelt bérek nettója nem lehet kisebb mint a minimálbéré, ezért javasolják, hogy legalább 230 lejjel emeljenek, fejtette ki Debreczeni László.

A munkaügyi minisztérium szerint 1 871 266 alkalmazott kap minimálbért, az ó fizetéseik emelkednek júliustól bruttó 3700 lejre.

Az adómentes összeg 200 lejről 300 lejre való emelése, valamint a bruttó minimálbér növelése öt hónap alatt 261 millió lejébe kerül a költségvetésnek, számolta ki a pénzügyminisztérium.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?