Orosz gáz Romániában: papíron nem érkezik, a valóságban igen
Tavaly közel félmilliárd köbméter volt a nettó gázimportunk, aminek a nagy része valószínűleg Oroszországból származott.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 2021-ben Románia 2,8 milliárd köbméter földgázt importált Oroszországból. Az Ukrajna elleni agresszió miatt Oroszország ellen bevezetett gazdasági büntetőintézkedések miatt 2022-ban az import mennyisége 370 millió köbméterre csökkent, tavaly pedig, legalábbis a statisztikákban, nulla volt.
Azonban, mint tudjuk, a statisztikák, legalábbis Romániában, néha elég távol állnak a valóságtól, s meglehet, hogy ez alól a földgázimport sem kivétel.
„Lényegében felcseréltük a tranzitországot, ami nem feltétlenül pozitív. Ukrajnát Bulgáriára és Törökországra cseréltük, ami nagyobb költségeket jelent. (…) Valójában a gázmolekula továbbra is orosz” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
„Ez a gáz, ami belép az országba, nem marad itt, nagyrészt exportáljuk a belső fogyasztás alakulása miatt” – mondja Ion Sterian, a Transgaz vezérigazgatója.
A statisztikák alátámasztják Sterian állítását. 2023-ban 2,72 milliárd köbméter földgázt importáltunk, aminek a zöme, 2,59 milliárd köbméter Bulgáriából érkezett, amely azonban egyáltalán nem termel ki földgázt. „Ez lehet kaspi-tengeri gáz, cseppfolyósított földgáz Görögországból vagy TurkStream vezetéken érkező orosz gáz” – mondja Ion Sterian.
Tavaly 2,24 milliárd köbméter földgázt exportáltunk, a legnagyobb részét, 1,46 milliárd köbmétert, Magyarországra. Ez azt jelenti, hogy 2023-ban akár 480 millió köbméter orosz gázt is felhasználhattunk úgy, hogy az nem jelenik meg a hivatalos kimutatásokban.
Az idei év első négy hónapjában 0,63 milliárd köbméter volt a gázimport, miközben az export mindössze 0,26 milliárd köbmétert tett ki. Ebből 370 millió köbméter maradt az országban, könnyen megtörténhet tehát, hogy az idei behozatal nagyobb lesz a tavalyinál. Az import nagyja, 0,59 milliárd köbméter, idén is Bulgáriából érkezett, az export tekintetében pedig Magyarország volt az első számú célország 0,21 milliárd köbméterrel.
„Ezzel a tranzitváltással Bulgária fontos piac lett, de Romániának is megvan a maga szerepe, főleg a nyugati piacok számára” – mondja az Intelligens Energia Egyesület elnöke. Chisăliță szerint Bulgáriába azeri és orosz gáz érkezik, azonban előbbi Dél-Európában marad, utóbbi pedig főleg a nyugati piacokra kerül.