Közeleg az árszabályozás vége, ez történik majd a gázszámlákkal

Ha marad a jelenlegi világpiaci gázár, minimális mértékben nőnek majd a számlák, de 25 százalék körüli emelkedés is benne van a pakliban. Ugyanakkor az sem kizárt, hogy nem kell majd mélyebbre nyúlnunk a zsebünkbe.

Ezidáig sikeres oroszországi offenzívája során az ukrán hadsereg a Gazprom két fontos tranzitállomását is elfoglalta, s bár a gázszállításban nem voltak fennakadások, az energiahordozó ára növekedésnek indult. Augusztus 14-én az amszterdami gáztőzsdén 39,40 euró/MWh volt az átlagos kereskedési ár, ami közel 7 százalékkal haladja meg a július 1-i 36,9 eurós szintet. Hasonló jellegű és közel azonos léptékű folyamat játszódott le a bécsi gáztőzsdén is.

Fotó: Agerpres

Az amszterdami tőzsdén az utolsó negyedévben esedékes szállításokra jelenleg 42 euró/MWh (200 lej/MWh) körüli árakon kötnek szerződéseket. Egyes ágazati szakértők arra számítanak, hogy a fűtési szezon közeledtével az árak felkúsznak az 50-55 euró/MWh-s tartományba. A hazai árak összhangban mozognak az amszterdamiakkal, ami 250-275 lej/MWh-t jelent.

Hogy jön ki a 0,31 lej/kWh?

A hazai fogyasztók az előttünk álló fűtési szezonban, köszönhetően a lakossági ár hatósági szabályozásának, semmit nem fognak megérezni a földgáz drágulásából. A szolgáltatók 0,31 lej/MWh-s áron számlázhatnak a háztartásoknak, ebben az árban az összes költség és adó benne van.

Az ágazati szakembereket tömörítő Intelligens Energia Egyesület számításai szerint 200 lej/MWh-s nagybani gázárral számolva a fogyasztói ár kevéssel 330 lej körül lenne a fűtési szezonban. A gáz árára rájön 18 lej szállítási díj, 61 lej elosztási díj, valamint 19 százalék áfa. Télen a gáz egy része a tározókból érkezik, amin kb. 10 százalékkal drágább a nagybani piaci árnál.

Amennyiben bejön a prognózis, s valóban 50 euró/MWh fölé nő majd télen a földgáz tőzsdei ára, a hazai fogyasztói ár 390 lej/MWh körül lesz.

Ugyanakkor függetlenül attól, hogy 330 vagy 390 lej/MWh körül lesz a fogyasztói ár, a háztartások mindenképp legfeljebb 310 lej/MWh-t fognak fizetni, a fennmaradó 20-80 lej/MWh-t pedig a kormány állja majd.

„A kérdés az, honnan vesz az állam 100-300 millió eurót ezeknek a számláknak a kompenzálására?” – teszi fel a kérdést az energetikával foglalkozó civil szervezet.

A hatályos árszabályozás 2025 március 31-ig van érvényben. Nem áprilisi tréfa, hanem tény, hogy április 1-től mindenki piaci áron fizet majd a gázfogyasztásért. 2021 őszétől és 2023 végéig a kormány 23,5 milliárd lejt fizett ki az energetikai szolgáltatóknak, amiért azok a beszerzési árnál olcsóbban számlázták a földgázt és a villanyáramot a fogyasztóknak.

Gabriel Andronache, az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke az év elején azt nyilatkozta, hogy idén 3 milliárd lejbe kerül az államnak a számlák kompenzálása. Mivel a költségvetés kritikus állapotban van, a kormány pedig vállalta az Európai Bizottság felé, hogy 2031-ig 3 százalékra szorítja le az idén 7 százaléknak ígérkező deficitet, biztosra vehetjük, hogy nem fogja meghosszabbítani a hatósági árszabályozást.

A világpiac diktál

Azt, hogy jövő áprilistől mennyi lesz a gázszámlánk, alapvetően az energiahordozó világpiaci ára határozza majd meg. A jelenlegi, 39-40 euró/MWh-os szinten a fogyasztói ár 0,33 lej/kWh körül lesz, vagyis azonos fogasztás mellett kb. 6,5 százalékkal lesz nagyobb a számlánk mint most, szabályozott áron.

Az elmúlt 10 év nagy részében a földgáz nagybani ára a 39 eurós szint alatt mozgott. Kivételt csak a 2021 szeptembere és 2022 áprilisa közti időszak jelentett, amikor a Gazprom, hogy feltöltse az Ukrajna lerohanására készülő Kreml kasszáját, a csillagos égbe, 300 euró magasságáig emelte az árat. 2023 októberében és novemberében szintén a mostani szint fölött tanyázott a gázár, azonban nem érte el az 50 eurós határt.  

Remélhetőleg jövő április után sem fogja, mivel az 50 euró/MWh-s világpiaci ár már 0,39 lej/kWh-s fogyasztói árat jelentene, ami hozzávetőleg negyedével magasabb a jelenleg érvényes tarifánál. Ilyen szintű drágulás a magas jövedelműek szűk rétegétől eltekintve mindenkinek a zsebét érzékenyen érintené.

Ahhoz, hogy ne fizessünk többet a hatósági tarifánál, 35-36 euró/MWh-s nagybani árra volna szükség. Egy évtizedre visszatekintve azt látjuk, hogy az ár gyakran mozgott ebben a tartományban, s hogy az elkövetkező években hasonlóképpen lesz-e, az a világpolitika és a világgazdaság alakulásának függvénye.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?