Online platformmal csökkentené az élelmiszer pazarlást két kolozsvári vállalkozó

A Munch szolgáltatásait egyelőre csak Kolozsváron és Marosvásárhelyen lehet igénybe venni.

Az élelmiszer pazarlás csökkentésére létrehozott, magyar fejlesztésű internetes platformot vezetett be a hazai piacra két fiatal kolozsvári vállalkozó. Tankó Attila és Rareș Hărșan 2021 júliusában indította útjára a Munch szolgáltatásait Kolozsváron, majd augusztusban Marosvásárhelyen is. A Munch egy portál, ami olyan vendéglátóipari egységek és élelmiszert forgalmazó boltok ajánlatait gyűjti egybe, melyek a nyitva tartás végéhez közeledve, lejáró szavatosságú termékeiket kedvezményes áron kínálják a vásárlóknak.A cél, hogy kevesebb élelem kerüljön a szemétbe | Fotó: Munch

„A célunk az élelmiszer pazarlás csökkentése. Mostanáig körülbelül 3 ezer Munch csomag került eladásra, tehát 3 ezer rendelésünk volt. Egy csomagban több termék is lehet” – nyilatkozta a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak Tankó Attila.

A Munch jelenleg mintegy 40 étteremmel, pékséggel és bolttal működik együtt. Ezek az eredti árnál 30-40 százalékkal olcsóbban kínálják lejárófélben levő termékeiket. „Kezdetben nehéz volt eljutnunk hozzájuk, de ahogy egyre ismertebbekké váltunk, már ők keresnek meg minket. A partnereinknek tetszik az ötlet, hogy hasznosíthatják azt, amit egyébként a szemétbe dobnának, ez is egy módja az üzletnek” – mondja Rareș Hărșan.

A Munchot négy magyarországi vállalkozó – Perepelica Kirill, Wettstein Albert, Zwecker Bence, Zsoldos Botond - fejlesztette ki. Jelenleg csak Magyarországon és Romániában működik, de a közeljövőben bevezetik Szlovákiába is.

A Munch hazai működtetőinek nagy tervei vannak. „Az év végéi szeretnénk 1 millió csomagot értékesíteni. 2021 nyara óta 4 500 személy töltötte le a Munch alkalmazást” – mondja Tankó Attila. A két vállalkozó Bukarestben és Temesváron, majd pedig más egyetemi központokban is szeretné aktiválni az online platformot. A Munch első számú célközönségét az egyetemisták jelentik, akik szeretnek olcsón vásárolni. Az ügyfelek az alkalmazáson keresztül lefoglalják amit szeretnének, online fizetnek, a Munch visszatartja a maga jutalékát, a hónap végén pedig átutalja a partner cégeknek az eladások ellenértékét.

A közeljövőben szeretnének áruházláncokat is felvenni a Munch üzletfelei közé. A pazarlás elleni küzdelem igencsak indokolt Romániában, hiszen egyes statisztikák szerint éves szinten fejenként 129 kg élelmet dobunk a szemétbe. Magyarországon ennél jóval kisebb az elherdált élelmiszer mennyisége, mindössze 65 kg/fő.

Kapcsolódók

Kimaradt?