Élelmiszer-pazarlás: a naponta kidobott ételmennyiség egy teljes étkezést biztosíthatna valakinek

Romániában évente mintegy 2,55 millió tonna élelmet dobunk ki, ennek nagy része főtt étel, gyümölcs és zöldség – közölte egy hétfői szakkonferencián a mezőgazdasági minisztérium egyik államtitkára, Aurel Simion.

Ismertette: a legnagyobb élelmiszer-pazarlást városterületeken regisztrálják, ahol az ételmaradékok több mint 95 százaléka a hulladékok közé kerül. Ez évente 129 kig kidobott élelmiszerhulladékot jelent fejenként. Ezzel szemben a vidéki településeken a hagyományos módszerekkel hasznosítják a háztartásokban megmaradt élelmiszereket.

„Legalább kétféle költséget generál az élelmiszer-pazarlás: gazdasági és környezeti költséget. Ösztönözni kellene az adományozást, ez kulcsfontosságú az élelmiszer-pazarlás csökkentése szempontjából” – hangzott el.  

Jövedelmünk 40 százalékát élelmiszerekre költjük, amelyből 33-50 százalékot közvetlenül a szemétbe dobunk. A naponta kidobott ételmennyiség egy lakosra számítva akár egy teljes étkezést biztosítana, ami nagyjából fél kilót jelent – derül ki a Fenntartható Fejlődési Főosztály által készített, a romániai lakosság élelmiszer-pazarlással kapcsolatos megítélését vizsgáló felmérésből.

Jó hír azonban, hogy a pazarlás átlagos szintje a romániai városi fogyasztók körében a 2016-os 10,43 százalékról 2020-ra 6,5 százalékra csökkent, és a becslések szerint 2030-ra sikerül elérni az élelmiszer-pazarlás 50 százalékos csökkentésére vonatkozó célkitűzést.

(Címlapfotó forrása: Adobe Stock)

Kapcsolódók

Kimaradt?