Nemi diszkrimináció a bérezésben: Romániánál csak Luxemburgban jobb a helyzet

Idehaza csak 2,4 százalékkal keresnek többet a férfiak a nőknél, míg az Európai Unió átlaga 13 százalék.

A bérezés tekintetében az Európai Unióban Romániában az egyik legkisebb a nők hátrányos megkülönböztetése, derül ki az Eurostat adataiból. Az EU viszonylatában a férfiak átlagban 13 százalékkal többet keresnek a nőknél. A legkisebb, mindössze 0,7 százalékos hátrányban Luxemburgban van a szebbik nem, a második helyen pedig Románia áll 2,4 százalékkal, míg a harmadik Szlovénia 3,1 százalékkal.

A másik végletet Lettország és Észtország jelentik, ahol a nők 22,3, illetve 21,1 százalékkal kevesebbet keresnek a férfiaknál.Fotó: Pixabay

A legtöbb ország esetében nagy az eltérés az állami és a magánszektor között. Ez Romániára is érvényes, a közalkalmazottként dolgozó nők és férfiak átlagbére ugyanis lényegében megegyezik, az eltérés csupán 0,2 százalék. Ez a közalkalmazotti bértábla eredménye, vélik a szakemberek, mely átlátható és nem teszi lehetővé a nemi megkülönböztetést. A versenyszférában már korántsem ennyire kedvező a helyzet, a férfiak ugyanis nőnemű kollégáiknál 10 százalékkal nagyobb fizetést kapnak.

Szakértők szerint a kedvező hazai helyzet részben a szocializmusra vezethető vissza, amikor az egyenlősdi jegyében azonos munkakörben ugyanakkora fizetés járt, függetlenül a dolgozó nemétől.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az Európai Unióban csak két állam van, ahol a nők jobban keresnek a férfiaknál, de kizárólag az állami alkalmazottak. Cipruson a nők 0,3, Lengyelországban pedig 0,6 százalékos előnyben vannak a bérezés tekintetében.

Magyarország a legnagyobb egyenlőtlenségeket mutató államok közé tartozik a két nem átlagbére közti eltérés 17,2 százalék. Meglepő módon, a feminizmus fellegvárainak számító Ausztria, Németország, Finnország, Hollandia és Dánia esetében is nagyobb a nemek közti bérolló az Európai Unió átlagánál.

Kapcsolódók

Kimaradt?