Négynapos munkahetet tesztelt több mint hatvan vállalat
Több tucat cég vett részt a valaha volt legnagyobb ilyen jellegű kísérletben, amellyel a négynapos munkahetet tesztelték. Több helyen annyira bevált a rendszer, hogy úgy döntöttek, megtartják az új szisztémát – adta hírül a The Washington Post.
A tesztben részt vevő 61 cég közül 56 jelezte, hogy továbbra is megtartja a heti három szabadnapot, és mindössze három jelentette ki, hogy nem tervezi a rövidebb munkahét egyetlen aspektusát sem alkalmazni. Ezenkívül a tanulmányban részt vevő alkalmazottak 15 százaléka azt mondta, hogy a kevesebb munkanap miatti fizetéscsökkenés meggyőzné őket, hogy térjenek vissza az ötnapos munkahétre.
Csaknem 3000 alkalmazott vett részt a 4 Day Week Global (Négy nap egy hét) csoport által az Autonomy kutatócsoporttal, valamint a Boston College és a Cambridge-i Egyetem kutatóival együttműködve szervezett teszten. A résztvevő cégek különböző módszereket alkalmazhattak a beosztottak munkahetének lerövidítésére: heti egy szabadnaptól az évi munkanapok számának csökkentéséig, hogy a heti átlagos munkaóra ne legyen több 32-nél.
Az alkalmazottak heti nyolc órával kevesebbet dolgoztak ugyanazért a fizetésért
Az alkalmazottak fizetése nem változott a kísérlet alatt. A kedden közzétett eredmények szerint a kísérlet végén a munkavállalók számos, az alvással, a stressz-szinttel, a magánélettel és a mentális egészséggel kapcsolatos előnyökről számoltak be.
A cégek árbevétele nagyrészt változatlan maradt a hat hónapban, de több helyen is legalább 35 százalékkal nőtt az előző évek hasonló időszakához képest. A lemondások száma is jelentősen csökkent.
A teszt eredménye ismét felhívja a figyelmet a rövidebb munkahétre mint lehetséges megoldásra a munkavállalók által panaszolt nagyfokú kiégésre és a gyakori felmondásokra. A helyzetet súlyosbította a koronavírus-járvány időszaka, amikor is a régi munkamódszereket – a napi 9 órától 17 óráig tartó irodai munkaidő – modernebbre kellett cserélni. A teszt végén kiderült, hogy az embereknek életük során több idejük maradt gyermekeik, unokáik vagy idős emberek gondozására. A nőknél megduplázódott a gyerekekkel töltött idő, de nem változott a házaspárok háztartási teendőinek felosztása.
CSAK SAJÁT