Minimális áremelkedést hozott a gabonaalku megszűnése

Jelenleg a búza nagykereskedelmi ára kevéssel haladja csak meg a tavalyi ár felét.

Az előzetes várakozásokkal ellentétben nem röpítette az égbe az árakat a gabonaalku megszűnése. A párizsi Euronext árutőzsdén július 17-én 232 euró volt a búza tonnája, július 21-én pedig 251 euró. A 19 eurós különbség 8,18 százalékos emelkedésnek felel meg.Fotó: Pixabay

A repce és a kukorica még kisebb arányban drágultak. Előbbinek az ára mindössze 6 euróval nőtt, tonnánkénti 469 euróról 475 euróra, ami 1,27 százalékos emelkedés. A kukorica tonnája 234 euróról 247 euróra drágult, ez 5,55 százalékos emelkedést jelent.

„Azt hiszem, hogy egyelőre mindez mesterséges. Ha most akarsz eladni, mert nőtt az ár, senki sem vásárol tőled. Ha én most áruba bocsátok 20 ezer tonna, nem születik tranzakció. Majd csak jövő héten fogjuk látni az egyértelmű hatását annak, hogy Oroszország kilépett az alkuból és odesszai silókat bombázott” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Dănuț Corbuț, a legnagyobb Bihar megyei gabonatermesztő, a Hegyközkovácsi Agroind tulajdonosa.

Az eddigi áremelkedésből a hazai termelők nemigen profitálnak, mivel a mostani árak jóval alacsonyabbak, mint a tavalyiak, ugyanakkor a befektetések nagyok voltak, mivel a műtrágyák nagyon megdrágultak. Ugyanakkor, bár országos szinten jó volt a termés, nagy eltérések mutatkoznak: a nyugati országrészben, ahol sok volt a csapadék, nagy a termésátlag, míg az aszályos délkeleten, főleg a nem öntözött területeken, elég gyenge volt a hozam.

„Az árak csökkeni fognak, de nem azonnal. Minden attól függ, hogy mit csinálnak az oroszok és az ukránok a Fekete-tengeren” – nyilatkozta Cezar Gheorghe, az AGRIColumn gabonapiaci elemző és tanácsadó cég vezetője.

A konstancai kikötőben az árak az Euronexttel összhangban mozognak, de valamivel alacsonyabbak. Július 21-én a búza tonnájával 1061 és 1090 lej közti árakon kereskedtek. Egy évvel korábban a búza tonnájának az ára 400 euró körül mozgott, vagyis megközelítette a 2 ezer lejt.

A fekete-tengeri gabonaalku értelmében Oroszország vállalta, hogy nem akadályozza az ukrán exportot. A megegyezés a mált hét elején járt le, Oroszország nem hosszabbította meg.

Kapcsolódók

Kimaradt?