A hazai termékek exportját is megnehezíti a gabonaalku megszűnte

Hatalmas torlódás alakulhat ki a konstancai kikötőben az oda érkező ukrán gabona miatt, vélik a szakemberek.

Románia, pontosabban a hazai gazdák is inni fogja a levét a fekete-tengeri gabonaalku felrúgásának, vélik a fuvarozók szakmai érdekvédelmi szervezete (FORT), az Ukrajnából érkező mezőgazdasági termékek hatalmas nyomást helyeznek ugyanis a fejletlen hazai szállítási infrastruktúrára. Tavaly, a gabonaalku megléte ellenére, volt rá példa, hogy a konstancai kikötőbe tartó ukrán kamionok egy hetet várakoztak a határon, egy Odessza-Konstanca-Odessza út pedig átlagosan két hétbe telt. A konstancai kikötőben is gyakran napokig kellett várni, hogy az árut behajózzák.Fotó: Facebook/Portul Constanta

A gabonaalku lehetővé tette, hogy Ukrajna három, addig orosz blokád alatt álló kikötőből gabonát exportáljon. A megegyezés a napokban járt le, Oroszország pedig nem ment bele a meghosszabbításába. Az alku megszűnte nem jelenti azt, hogy Ukrajna ne tudna tengeri úton szállítani termékeket, azonban ennek megnőttek a veszélyei, s így a költségei is.

„Vonattal nagyon hosszadalmas, az átrakás bonyolult. A konstancai kikötő még nincs felkészülve nagy mennyiségű, vasúton érkező áru fogadására. (…) Az egyetlen járható út a közúti szállítás a konstancai kikötőig, onnan pedig hajón. Ebben az esetben a költségek jelentősen nőnek, a tranzit időtartama megduplázódik, a határátkelőhelyek bedugulnak, a konstancai kikötőre, ahonnan az idei hazai termést is exportálják, pedig egyre nagyobb nyomás nehezedik” – nyilatkozta az economedia.ro-nak Mihaela Șerban, egy gabonára specializálódott szállítmányozási cég vezetője.

A konstancai kikötő bejáratánál már jelenleg is gyakoriak a torlódások, van, hogy száznál is több kamion várakozik. Mostantól meg fog ugrani az ukrán teherautók száma, ami megnehezíti az exportra dolgozó hazai termelők dolgát.

Idén 10,16 millió tonna ukrán áru haladt át a konstancai kikötőn, amiből 7,5 millió tonna gabona volt. A kikötőparancsnokság szerint nem lesznek fennakadások, azonban a szakemberek nem ilyen optimisták. „Az aggodalom az általános hangulat, mindenki a tranzitforgalom felgyorsítását szeretné” – nyilatkozta Viorel Panait, a kikötői szállítmányozók képviselője.

Ennek érdekében szeretnék elérni a Románián áthaladó ukrán exportáruval kapcsolatos adminisztráció felgyorsítását, a román-ukrán határátkelőhelyek kapacitásának növelését és a kikötőben kialakuló kamionsorok irányításának optimizálását.

Kapcsolódók

Kimaradt?