Mennyit árthat az orosz–ukrán konfliktus Románia gazdaságának?

Oroszország és Ukrajna sem kiemelt fontosságú kereskedelmi partnerünk, azonban borítékolható a földgáz további drágulása, s a külföldi befektetések visszaesése is elképzelhető.

Nem kizárt az orosz-ukrán konfliktus eszkalációja, immár nem tűnnek blöffnek a háborút vizionáló prognózisok sem. A helyzet elmérgesedésének gazdasági következményei is lennének, a konkrét hatásokat azonban lehetetlen felmérni. Az mindenesetre pozitívum, hogy Romániának sem Oroszország, sem pedig Ukrajna nem tartozik a kiemelt fontosságú külkereskedelmi partnerei közé.Sosem látott magasságokba szökhet a gáz ára | Fotó: Máramaros Megyei Tanács

A román export számára Oroszország a 18. legnagyobb célország. 2020-ban az orosz piacra irányuló kivitel értéke mindössze 820 millió euró volt, míg 2019-ben 1 milliárd. Ehhez képest a legnagyobb külkereskedelmi partnernek számító Németországba 15,5 milliárd euró értékben exportáltunk 2019-ben, 2020-ban pedig 14,1 milliárd euró értékben.

A külkereskedelmi mérlegünk Oroszország viszonylatában is deficites. 2020-ban kb. 1,8 milliárd eurót tett ki az Oroszországból érkező import, tehát 1 milliárd eurós mínuszban volt az egyenleg. 2021-ben minden bizonnyal nagyobb volt a deficit, lévén, hogy a fő importáru a földgáz. 2020-ban mindössze 962 millió köbméter gázt vásároltunk az oroszoktól, tavaly azonban nőtt az import, 1,2 milliárd köbméter körül lehetett, a gáz ára pedig az egekbe szökött.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Románia egyre nagyobb mértékben függ az orosz gáztól, a belföldi kitermelés ugyanis folyamatosan csökken. Az orosz gazdaság számára létfontosságúak a gázexportból származó bevételek, ezért kizárt, hogy elzárná a csapokat Európa felé, azonban fegyverként használhatja az árat.

Szép új világ méregdrága gázzal

Erre már célzott is Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, az Oroszországi Föderáció Biztonsági Tanács elnökhelyettese, aki, az Északi Áramlat 2 földgázvezeték üzembe helyezési folyamatának leállítására reagálva egy Twitter üzenetben azt írta: „Üdvözöljük a szép új világban, ahol az európaiak hamarosan 2 000 eurót fognak fizetni 1000 köbméter földgázért.” Ez csillagászati ár, figyelembe véve, hogy az ősz folyamán Románia 600 dollár körüli árat fizetett 1 000 köbméter gázért. Florin Pogonaru, a Romániai Üzletemberek Egyesületének (AOAR) biztos benne, hogy az Oroszországgal való konfliktus az energia további drágulását vonja maga után, a középtávú pozitív hatása pedig az lesz, hogy felgyorsítja a megújuló forrásokra való átállást.

Ukrajna a forgalom alapján Oroszország mögött áll Románia külkereskedelmi partnereinek ranglistáján. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a tavalyi év első 11 hónapjában 645 millió euró értékben exportáltunk Ukrajnába, míg a behozatal 1,2 milliárd euró volt. Ukrajnából nem importálunk olyan létfontosságú termékeket, mint a földgáz, a konfliktus elhúzódása mégis súlyos következményekkel járhat Romániára nézve. A befektetők elkerülik nem csak a konfliktusos övezeteket, hanem azok szomszédságát is, márpedig Románia is abba tartozik, fejtette ki a Ziarul Financiar (ZF) gazdasági napilapnak Dragoș Cabat közgazdász, gazdasági elemző. Románia számára ez a fő veszély, nem a gáz drágulása.

Cristian Pârvan, az egyik munkáltatói érdekvédelmi szervezet, a PIAROM elnöke biztosra veszi, hogy a konfliktus elhúzódása egyet jelent egy állandósuló energetikai válsággal. Véleménye szerint az új geopolitikai helyzetben Romániának szorosabbra kellene fonnia a gazdasági együttműködést Kínával. „Sokan mások is ezt tették Európában” – nyilatkozta a ZF-nek Pârvan.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?