Lesújtó: tízből egy romániai alkalmazottnak emelték az infláció szintjével a fizetését
A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén, derül ki a Randstad Romania Employer Brand Research felmérésének pénteken közzétett eredményeiből.
A legtöbben a fizetés miatt mondanak fel munkahelyükön, ugyanakkor a válaszadók fele hajlandó lenne más városba költözni a munkahely miatt, ha a munkáltató kellő pénzügyi támogatást nyújtana ehhez: lakhatás, közlekedés, költözési költségek, idézi a felmérést az Agerpres hírügynökség.
A kutatásból az is kiderül, hogy a romániaiak munkahelyválasztását befolyásoló legfontosabb tényezők a vonzó munkabér és juttatási csomag, a munkahelyi légkör, a munkahely stabilitása és a méltányosság.
A válaszadók több mint fele fontolgatja, hogy 2024-ben külföldön vállal munkát. Többségük Németországot, az Egyesült Királyságot, Spanyolországot vagy Svájcot részesítené előnyben.A felmérés adatai szerint a romániai munkavállalók több mint fele (53 százaléka) azért mondott fel vagy fontolgatja a felmondást, mert az egyre emelkedő megélhetési költségekhez képest túl alacsony a fizetése. Ez az arány magasabb a nők, illetve az átlagon felüli végzettségűek körében.
A felmondás további okai a visszautasíthatatlan ajánlat (a válaszadók 43 százaléka jelölte meg ezt), a szakmai fejlődési lehetőségek hiánya, a munka és magánélet egyensúlya. A vállalatvezetővel való kapcsolat a 11. helyen szerepel idén, míg a 2023-as felmérésben a hatodik volt a felmondási okok listáján.
A Randstad Employer Brand Research 2024-es felmérésének Romániára vonatkozó része 3851 18 és 64 év közötti munkavállaló megkérdezésével készült januárban.
CSAK SAJÁT