Lemaradunk a gazdasági versenyben, ha nem vetjük be a mesterséges intelligenciát

Jelenleg egy európai alkalmazott átlagban csupán 76 százalékát termeli meg annak, amit egy amerikai.

Ez elég riasztó adat, tekintettel arra, hogy 30 évvel korábban az USA és az Európai Unió még hozzávetőleg azonos szinten állt a termelékenység tekintetében.Hasznunkra fordíthatnánk a mesterséges intelligenciát | Fotó: Pixabay

Ennek a lemaradásnak az egyik fő oka az, hogy a tengerentúli nagyvállalatok sokkal nagyobb hangsúlyt fektetnek a csúcstechnológiák, azon belül pedig a mesterséges intelligencia alkalmazására, mint az európaiak.

Az informatikai szolgáltatásokat és tanácsadást nyújtó, írországi székhelyű Accenture tanulmánya szerint a 800 elemzett, 1 milliárd eurónál nagyobb éves árbevétellel rendelkező uniós cég 56 százaléka semmiféle lényeges, a mesterséges intelligenciával kapcsolatos projektet nem ültetett gyakorlatba. Ha megtették volna, az évi 200 milliárd euró plusznövekedést generált volna a gazdaság számára.

A mesterséges intelligencia már nem csak víziós ügy, hanem egyre fontosabbá válik a termelékenység növelésében és a versenyképesség megőrzésében Európában” – idézi az economedia.ro Raluca Burgheleát, az Accenture Románia igazgatóját.

A kis cégek még nagyobb lemaradásban vannak, mint a nagyvállalatok. Utóbbiak 48 százaléka gyakorlatba ültetett már minimum egy, mesterséges intelligencián alapuló kezdeményezést. A kis- és középvállalkozások esetében ez az arány mindössze 31 százalék.

Ami a gazdasági ágazatokat illeti, az autóipar, az űripar és a fegyvergyártás az élenjáró a mesterséges intelligencia alkalmazásának tekintetében, miközben a telekommunikáció és a közüzemi szolgáltatások nagyon le vannak maradva. Európában egy uniós kívüli ország, Svájc áll legjobban, megelőzve Németországot, Nagy-Britanniát és Franciaországot, míg a leggyengébben Olaszország és Spanyolország teljesít.

Az Accenture felhívja a figyelmet, hogy a mesterséges intelligenciának a gazdaságba történő integrálásán immár nem pusztán a versenyképesség, hanem a technológiai szuverenitás múlik.

A felmérésből az is kiderül, hogy az alkalmazottak 60 százaléka félti a munkahelyét a mesterséges intelligenciától, 30 százalék pedig nem érzi magát megfelelően képzettnek ahhoz, hogy dolgozni tudjon vele.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?