Lefizette az Iszlám Államot, gigabüntetést kapott az Erdélyben is aktív cementgyártó

A Lafarge 5 millió dollárt meghaladó összeget juttatott a veszélyes iszlamista terrorszervezetnek.

A francia cementgyártó Lafarge még 2013–2014-ben fizette le az Iszlám Államot, hogy ne kelljen elhagynia Szíriát. Most 780 millió dolláros büntetést kell ezért fizetnie Amerikában, írja a vg.hu gazdasági hírportál.Fotó: Facebook/Lafarge Magyarország

A Lafarge francia cementgyártó az amerikai igazságügyi minisztériummal egyezett meg arról, hogy hatalmas, mintegy 780 millió dollárra rúgó büntetést fizet, amiért fizetett az Iszlám Államnak, hogy tovább működhessen Szíriában 2013-ban és 2014-ben, egy olyan időszakban, amikor a terrorszervezet újságírókat és segélyszervezetek munkatársait rabolta el és gyilkolta meg. A megegyezésről a New York Times számolt be.

A 19. század közepi nagy párizsi építkezések idején alapított, ma a svájci Holcimhoz tartozó Lafarge Romániában is a cementipar meghatározó szereplője, és a csoport az Egyesült Államokban is kiterjedt működésű. Erdélyben Olthévízen és Egeresen vannak üzemei a vállalatnak.

A lap a cég egy szóvivőjére és egy igazságszolgáltatási hivatalnokra hivatkozva írta, hogy a párizsi székhelyű Lafarge vezetői több mint 5 millió dollárt fizettek ki az Iszlám Államnak, rábírva azt, hogy segítsenek a cég termelő egységeinek fenntartani a működést. A büntetés, amiben megegyeztek, messze a legnagyobb, amit egy magáncégre valaha kiróttak az Egyesült Államokban, amiért az anyagi támogatást nyújtott egy külföldi terrorszervezetnek. 

A Lafarge ügyvédjei francia bíróságok előtt azzal védekeztek, hogy a cég nem az Iszlám Államot kívánta segíteni, hanem csak folytatni akarta a működését.

A Lafarge, a világ egyik legnagyobb építőanyag-cége, annak ellenére sem vonult ki Szíriából, hogy más nemzetközi cégek ezt megtették, emiatt olyan kompromisszumokba és fizetésekbe kényszerült bele, amelyek miatt büntetőjogi értelemben is ellentétbe került a francia és az amerikai igazságszolgáltatással.

 

 

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?