Közel 870 ezerrel kevesebben dolgoznak jelenleg, mint öt évvel korábban

Még a koronavírus-járvány idején sem volt akkora munkanélküliség, mint az idei első negyedévben.

Gyengélkedik a román gazdaság, ami többek között a munkaerőpiaci adatokból is egyértelműen kitűnik. Az első negyedév végén 7,650 millió volt a munkavállalók száma, írja az economedia.ro. Ennél kevesebben utoljára 2021 márciusának végén voltak a munka mezején.A legtöbb ágazatban csökkent a dolgozók száma | Fotó: Pixabay

Tavaly, az év azonos időszakához képest 323 ezerrel fővel szűkült a munkaerőpiac, míg 2020 márciusa óta 869 ezerrel csökkent a dolgozók száma. A koronavírus-járvány kitörésekor 8,519 millió személy dolgozott Romániában.

Március végén a munkaképes lakosság 6,2 százalékának nem volt munkahelye. Ennyire rossz még a pandémia idején sem volt a helyzet, 2021 márciusában 6,1 százalékos munkanélküliséget mért az Országos Statisztikai Hivatal (INS). Egy év alatt 0,9 százalékponttal nőtt a munkanélküliségi ráta, 2020 azonos időszakához viszonyítva pedig 1,9 százalékponttal.

A gondok a munkaerőpiacon már 2024 nyarán jelentkeztek. „A termeléssel foglalkozó vállalatok kezdték elhalasztani a saját forrásból történő beruházásokra vonatkozó döntéseket, optimalizálni a kiadásokat, leállítani a bérfejlesztéseket és a bérpótlékok folyósítását. Mindennek az oka a piaci kereslet, a megrendelések szemmel látható csökkenése volt. Ez érintette az autóipart, a termelést, a forgalmazást, a logisztikát, az építőipart és a pénzügyi szolgáltatásokat is” – nyilatkozta Claudia Indreica, a munkaerő-közvetítéssel foglalkozó Psihoselect vezérigazgatója.

Nem jelentett kivételt az informatika sem. „A cégek, amelyek tevékenységének javát a kiszervezett munkák teszik ki, elkezdtek projekteket veszíteni, amelyeket alacsonyabb költségű országokba vittek el, Indiába, egyes esetekben pedig Kínába. Ez a tendencia jelenleg is tart. Azon informatikai cégek számára, amelyek halogatták a kiadások és a dolgozói létszám csökkentését, 2025-ben jött el a pillanat, amikor rájöttek, hogy nem lehet tovább várni” – mondja a szakember.

Hozzáteszi, hogy a leépítések valós dimenziója nagyobb, mint amit a számok mutatnak, ugyanis az elbocsátásokat részben kompenzálta, hogy szerződéssel alkalmaztak olyan munkatársakat, akik korábban egyéni vállalkozóként dolgoztak.

Véleménye szerint eltelik még néhány hónap, mielőtt fordulat állna be a munkaerőpiacon, mivel időre van szükség ahhoz, hogy megerősödjön a bizalom, jó irányba tart az ország.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?