Kolozsvári körgyűrű: rekordösszeget fognak kifizetni a kisajátítandó ingatlanokért

A beruházáshoz közel 1600 ingatlant kell kisajátítani Kolozsváron és a környező településeken.

Elképesztő összeget fog kifizetni a kormány az úgynevezett kolozsvári metropolisz-körgyűrű megépítése miatt kisajátításra kerülő ingatlanokra. Az érintett, mintegy 1600 ingatlan ellenértéke 1 milliárd lej, ami, egy kormányrendelet tervezete szerint a Szállítás- és Infrastruktúraügyi Minisztérium költségvetését terheli majd, írja az economedia.ro.Fotó: Agerpres

Ez lesz a legnagyobb összeg, amit Romániában valaha kifizettek kisajátításokra egy beruházás keretében. A szóban forgó ingatlanok zömét telkek teszik ki, melyek Kolozsvár, Szászfenes, Apahida, Erdőfelek és Kisbács területén találhatók. A telkek összterülete meghaladja a 3 millió négyzetmétert, vagyis a 300 hektárt.

A kisajátításra kijelölt ingatlanok közül több ismert cégek (Dedeman, Arabaeque, Transilvania Construcții) tulajdonában van. Az elképesztő, 200 millió eurót meghaladó összeg magyarázata az, hogy Kolozsváron és vonzáskörzetében csillagászatiak az ingatlanárak. Emiatt a kolozsvári metró építési miatti kisajátítások is óriási összegbe, 283 millió lejbe fognak kerülni.

A kolozsvári metropolisz-körgyűrűt két szakaszra osztották. Az első, 2 kilométeres szakasz egybeesik a DN1-es főúttal, melyet egy 2 kilométeres, Szászfenes területére eső szakaszon modernizálni fognak. Erre a beruházásra a kolozsvári önkormányzat már leszerződött a Viarom nevű céggel.

A másik szakasz 24 km gyorsforgalmi utat és 20 km bekökőutat foglal magába. Az erre kiírt tenderre egyetlen ajánlat érkezett, egy nemzetközi társulás részéről. Az önkormányzatnak december 18-ig kell elbírálnia az ajánlatot.

A körgyűrű megépítésének a költségeit 1,145 milliárd euróra becsülik. Magyarkapus és Gyalu között ágazik majd le a DN1-ről, Kolozsvárt délről, Szászfenes területén, a Bükkön keresztül kerüli majd el. Erdőfelek területén ismét keresztezni fogja a DN1 főutat, majd Apahida fölött fut bele a Kolozsvárt Déssel összekötő műútba. A tervek szerint a teljes körgyűrű megépítése nyolc évet vesz majd igénybe, ami azt jelenti, hogy csak a következő évtizedben lehet majd közlekedni rajta.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?