Kitűnő volt a búzatermés, mégis nő a kenyér ára

Februárban is drágítanak a pékségek, mivel történelmi csúcson van a búza ára, a liszté pedig egy év alatt 60 százalékkal nőtt.

Annak ellenére, hogy kifejezetten jó volt a tavalyi búzatermés, 11,4 millió tonnát takarítottak be, a kenyér folyamatosan drágul. Az elmúlt 12 hónapban a kenyér fajtájától és a gyártótól függően 3 és 30 százalék közötti volt a drágulás mértéke a Ziarul Financiar gazdasági számításai szerint.Lassanként már a kenyér is luxuscikk lesz | Fotó: Agerpres

A multinacionális áruházláncokban van olyan 700 grammos szeletelt fehér kenyér, mely 9,09 lejbe kerül, vagyis 1 kg ára közel 13 lej. A különleges, például teljes kiőrlésű lisztből sütött termékek ára egyes pékségeknél ennél is magasabb lehet.

Hiába volt kitűnő idehaza a termés, ennyire drága még sosem volt a búza, az árát ugyanis a világpiac határozza meg, mondja Diószegi László, a háromszéki Diószegi Pékség tulajdonosa. A kereslet világszerte óriási, a termelők kitartják az árat, inkább Törökországba vagy Egyiptomba viszik a búzájukat, mintsem, hogy itthon olcsón eladják.

„Mi tavaly szeptemberben drágítottunk, 10 százalékkal, de volt olyan pékség is, amelyik 30 százalékkal emelte az árait. Február második hetében kénytelenek voltunk ismét 10 százalékkal drágítani, mivel egy év alatt szinte 60 százalékkal nőtt a liszt ára” – nyilatkozta a Maszolnak Diószegi László. Elmondása szerint az energiaárak növekedése is közrejátszott a kenyér eddigi drágulásában, de úgy istenigazából csak  ezután fogja éreztetni a hatását.

Árcsökkenésre nem számíthatunk

Az egyetlen jó hír az, hogy a mostani áremelést az új búzáig nem követi majd újabb, legalábbis a Diószegi Pékségnél, mivel a cég előre leszerződte a teljes lisztmennyiséget. Ugyanakkor teljesen valószínűtlen, hogy idén olcsóbb legyen a kenyér. „Ha csökkenne is a liszt ára, a drága energia és a növekvő bérköltségek miatt nem lesz olcsóbb a kenyér, de legalább nem kellene drágítani” – mondja a sikeres háromszéki üzletember.

„A termékeink fogyasztói ára 6 és 10 százalék közötti mértékben nőtt az elmúlt egy évben, mivel a búza ára történelmi csúcson van, a konstancai kikötőben 1 400 lejbe kerül egy tonna” – nyilatkozta Ovidiu Bucătaru, a Șerban Holding sütőipari vállalat vezérigazgatója.

2021 júliusa és 2022 januárja között a liszt ára átlagosan 35 százalékkal nőtt, mondja Aurel Popescu, a sütő- és malomipari munkáltatókat tömörítő érdekvédelmi szervezet, a ROMPAN elnöke. Ez főleg a búza drágulásának a következménye, a liszt termelési költségeinek 85 százalékét ugyanis a búza teszi ki. Az ágazati szakemberek arra számítanak, hogy 2022 folyamán a liszt termelési költségei további 8-10 százalékkal nőnek, az energia drágulása miatt, ami teljes mértékben tükröződni fog a termék árában, az pedig valószínűleg a kenyér árának az emelkedését vonja majd maga után.

Románia az egy főre jutó éves kenyérfogyasztás 90 kg körül van, amivel az élenjárók közé tartozunk az EU-ban. Éppen emiatt a kenyér drágulása érzékenyen érinti a lakosságot, főleg az alacsony jövedelműeket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?